Menu
TOPZINE.cz
Knižní novinky, nové knihy

Z topmodelky autorkou. Pořízková vypráví o drsném světě sexu a drog

Redakce

Redakce

1. 5. 2015

V loňském roce se na literární scéně objevila dvojice úspěšných žen Martina Formanová a modelka Pavlína Pořízková. Spisovatelka si vzala za inspiraci dětství známé topmodelky a výsledkem je kniha s názvem Případ Pavlína. Nakladatelství Eroika nyní vydalo autobiografický román s názvem Léto modelky, jehož autorkou je sama Pořízková.

FOTO: Pavlína Pořízková

Z topmodelky autorkou. Pořízková vypráví o drsném světě sexu a drog. Zdroj: Nakladatelství Eroika

Píše se rok 1980. Patnáctiletá dcera českých emigrantů Jiřina přijíždí ze Švédska do hlavního města módy Paříže. Chce zkusit štěstí jako modelka.

Nikdo tu neumí vyslovit její jméno, na zakřiknutou a chudou dívku se nabubřelý svět modelingu dívá skrz prsty, agentury i fotografové se k ní chovají přezíravě. Jiřina, doma nešťastná, ale zoufale touží po lepším životě.

Jiřina má obyčejné sny patnáctiletých dívek: chce se zamilovat a být milovaná, mít kamarádky, peníze na hezké oblečení a desky, ale jejím největším snem je prosadit se jako modelka. Pro svou kariéru je rozhodnutá udělat všechno, co se po ní žádá. Jenže pod pozlátkem luxusních šatů, ohromujících honorářů a zahraničních číhá jiný svět.

Případ topmodelky Pavlíny

OBR: Pavlína Pořízková: Léto modelkyAutorka románu Pavlína Pořízková je bývalá hvězda světového modelingu. Příležitostně se věnuje i herectví nebo scenáristice. Narodila se v Prostějově a po dlouhých peripetiích se jako dítě mohla ve Švédsku připojit k rodičům, kteří tam mezitím emigrovali.

Mimochodem: právě o tomto období pojednává kniha Případ Pavlína.

Pořízková získala už jako patnáctiletá v roce 1980 kontrakt v Paříži a nakonec našla domov ve Americe a s manželem, hudebníkem Rikem Ocaskem, a dvěma syny žije v New Yorku.

Léto modelky není její první knihou. Pro dětské publikum napsala už v roce 1992 Dobrodružství plotice Ralphie (Adventures of Ralphie the Roach). Spolupodílela se na ní s kolegyní ze světa modelingu Joanne Russelovou.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Z topmodelky autorkou. Pořízková vypráví o drsném světě sexu a drog