Menu
TOPZINE.cz
Hudba

YouTube poprvé rozdalo hudební ceny. Umělcem roku je Eminem

Redakce

Redakce

6. 11. 2013

Historicky prvním vítězem hudebních cen portálu YouTube se v hlavní kategorii Umělec roku stal detroitský rapper Eminem. Při ceremoniálu plném improvizace konaném v New Yorku byli vyhlášeni i vítězové dalších pěti kategorií.

FOTO: Eminem

Eminem se stal prvním držitelem ceny Youtube za umělce roku. Zdroj: Universal Music

„Nejeli jsme dnes podle žádného scénáře,“ uvedl herec Jason Schwartzman, který spolu s performerem Reggiem Wattsem celou show moderoval. Vedle vítězného Eminema vystoupila třeba extravagantní popová zpěvačka Lady Gaga, která tentokrát kromě oblečení a paruky šokovala i umělými zuby.

Překvapením večera se stalo vítězství korejské skupiny Girls‘ Generation v kategorii Videoklip roku. Dívčí formace, která zatím i přes velký domácí úspěch nedokázala v USA nebo v Evropě výrazněji prorazit, nechala za sebou například právě Lady Gagu nebo britské idoly One Direction.

YouTube vytvořením vlastních hudebních cen mezi jejich už tak nepřebernou záplavou demonstruje svůj vzrůstající vliv v hudebním průmyslu. Portál, jehož majitelem je IT gigant Google, se v posledních letech stal nejvýznamnějším zdrojem nových videoklipů a úspěšnost jednotlivých umělců na něm se stává jedním z důležitých ukazatelů popularity.

Hip hop slavil triumf

V dalších kategoriích ocenění získali country-popová hvězda Taylor Swift (Fenomén roku) nebo houslistka Lidsey Stirlingová se skupinou Pentatonix (Odezva roku), velký úspěch hip hopu vedle Eminema podtrhl DeStorm (Inovace roku) a duo Macklemore & Ryan Lewis (Průlom roku).

Vítěz hlavní kategorie Eminem proslul v typicky afro-americkém žánru jako nejslavnější bělošský interpret. Je také zakladatelem a majitelem vydavatelství Shady Records, pod nímž kromě něj samotného vydávají například jeho kolegové 50 Cent nebo Obie Trice.

Cenu YouTube si Eminem, jehož občanské jméno zní Marshall Bruce Mathers, zařadí do své velmi bohaté sbírky ocenění. Na kontě má třinácti cen Grammy a také sošku Oscara za skladbu Lose Yourself ke kultovnímu filmu 8. míle. Časopisem Billboard byl v roce 2009 vyhlášen nejlepším umělcem desetiletí.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

YouTube poprvé rozdalo hudební ceny. Umělcem roku je Eminem