Menu
TOPZINE.cz
Hudba

YouTube ničí hudbu, prohlásil pianista během vystoupení. A opustil pódium

Redakce

Redakce

13. 6. 2013

O slušné pozdvižení se postaral známý polský pianista Krystian Zimerman, když přistihl jednoho z návštěvníků svého vystoupení v německém Essenu, jak si jeho hru nahrává na mobilní telefon.

FOTO: Klavír

Známého pianistu rozčilil návštěvník, který si ho natáčel na telefon. Zdroj: sxc.hu

Jeden z hlavních světových koncertních pianistů během svého vystoupení na Ruhr piano festivalu pozvedl pohled k jednomu členu publika, který seděl na balkónu nad ním, a řekl: „Mohl byste s tím prosím přestat?“

Poté umělec pokračoval v koncertu, ovšem evidentně ztratil koncentraci. Krátce na to opustil pódium, očividně vyvedený z míry. Když se vrátil, oznámil publiku, že přišel o mnoho nahrávacích projektů a smluv, protože mu hudební manažeři řekli: „Je nám líto, ale tohle už je na YouTube. Ničení hudby kvůli YouTube je obrovské,“ dodal.

Pianista pak pokračoval v koncertu, ale odmítl se po jeho skončení vrátit na přídavek, navzdory bouřlivému ohlasu publika. Také zrušil recepci po koncertu.

Kolegové Zimermana podpořili

Franz Xaver Ohnesorg, ředitel festivalu, vyjádřil Zimermanovi velké porozumění. „To, co se stalo, je zkrátka a dobře krádež,“ řekl německým médiím. „Zasáhne to obzvláště hluboce, je-li umělec citlivé povahy.“

Zástupci světa klasické hudby Zimermanův výbuch považují za pochopitelný a vítají, že tímto způsobem umělec upozornil na stále aktuálnější problém. Německý pianista Sebastian Knauer, umělecký ředitel Mozart festivalu v Augsburgu, prohlásil: „Lidé natáčející koncerty na své smartphony znamenají problém a osoby, které to dělají, si zaslouží být vykázány z koncertní síně. Vidíte ty věci na YouTube a napadá vás, že není možné, aby měli lidé takovouto svobodu.“

Anke Demirsoy, mluvčí Ruhr piano festivalu, který je celosvětově největším setkáním mezinárodní pianistické elity, oznámila, že organizátoři budou diskutovat o tom, jaké kroky by mohly vést k omezení používání smartphonů během koncertů v budoucnosti. Dále k celé záležitosti uvedla: „Je těžké chytit viníka, protože smartphony jsou tak malé, mohou rychle zmizet zpět do tašek a je těžké rozeznat viníka ve tmě. Evidentně si někteří lidé myslí, že koupení koncertního lístku je opravňuje také k filmovým právům.“

Zimerman poprvé upoutal mezinárodní pozornost, když v roce 1975 vyhrál Chopinovu mezinárodní soutěž ve Varšavě. Je považován za jednoho z největších žijících pianistů. Má pověst umělce, který odehraje v sezóně jen relativně málo koncertů, zato s nejvyšší pečlivostí.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

YouTube ničí hudbu, prohlásil pianista během vystoupení. A opustil pódium