Menu
TOPZINE.cz
Apetit

YouTube komiks Simonův kocour: Kočičí nováček překvapuje svou originalitou

Redakce

Redakce

28. 7. 2010

Tahle chlupatá koule si vydobyla srdce milionů fanoušků na internetu a teď se vrhla i na stránky komiksu, aby jejich počet svých milovníků  nejméně zdvojnásobila. A kupodivu se to kreslenému kocourovi daří! Ostrý vtip a neodolatelná kresba Simona Tofielda dokáže s vaší náladou zázraky.

Někdo se bez složitého děje zkrátka obejde, a právě to je případ Simonova kocoura.  Simon Tofield si na dlouhé řeči zřejmě nepotrpí, jeho hrdina rovnou jedná. Proto překladatelé tentokrát ostrouhali, v celém komiksu se neobjeví ani jediné slovo. Zato neohrožený kocour si užije až až a jeho pán ještě o trochu víc. Na Simonově kocourovi je nejpřitažlivější právě to, že se většinou chová jako skutečná kočka. Jediné, nad čím přemýšlí, je, jak se dosyta přecpat kočičím žrádlem a dostat svého pána do péče psychiatra. Obojí se mu docela obstojně daří. Kromě hlavního kočičího hrdiny se setkáváme s jeho vyčerpaným majitelem, psí návštěvou a s množstvím excentrických myší, nedůvěřivých ptáků a týraných ježků. Můžeme se tak těšit na klasické osazenstvo, které známe i z našich soukromých zahrad.

I když kniha postrádá půvab zvuků, které obohacují krátké filmečky na internetu, Simon Tofield dokázal i v tištěné podobě zázraky a z těch nejobyčejnějších příběhů vykouzlil skvosty. Tofield se na komiks dívá novýma očima, jednotlivé obrázky zůstávají neohraničené, mají různou velikost, autor si hraje s jejich umístěním na stránce a řazením. Komiks díky tomu působí velice lehce a zajímavě a čtenáře jen tak neomrzí. I přes téměř dětskou jednoduchost obrázků knihou nepohrdnou ani dospělí. Simonův kocour je totiž ideální proti dennímu stresu, ovšem při sledování kočičích sabotáží se mohou projevit i vedlejší účinky v podobě lehké nedůvěry vůči kočkám.

Jediné, co by se Simonově kocourovi dalo vytknout, je lehce nesjednocená koncepce hlavního charakteru. Tofield si zakládá na reálné podloženosti většiny příběhů a postav, inspiruje se v chování vlastních koček. Právě tím se tento komiks výrazně odlišuje například od legendárního Garfielda , který se s oblibou probíral filozofií a životními otázkami. O to víc potom čtenáře zaskočí a znejistí, když Simonův kocour z ničeho nic hraje na flétnu a pořádá s dalšími zvířaty zahradní párty. Na druhou stranu, každý, kdo shlédne alespoň jeden originální Tofieldův film nebo prolistuje komiks, to autorovi jistě milerád odpustí.

Simonův kocour je zkrátka velice nápaditě a vtipně pojatá oddechovka. Styl Simona Tofielda se trefil do vkusu milionů, a tak se jedná o sázku téměř na jistotu. Ostatně tento komiks byl oceněn například British Animation Award a Blockbuster Award, který uděluje server Youtube. Nezbývá než doufat, že se autor neusne na vavřínech a Simonův kocour se stane stálicí komiksového  světa.

Název originálu: Simon´s cat
Český název: Simonův kocour
Autor: Simon Tofield
Kresba: Simon Tofield
Počet stran: 240
Vazba: vázaná
Rozměry: 210 x 165 mm
Vydala: Paseka, Praha/Litomyšl 2010

Hodnocení: **** (80 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

YouTube komiks Simonův kocour: Kočičí nováček překvapuje svou originalitou