Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Yoko Ono podpořila omezení zbraní. Na pomoc si vzala Lennonovy brýle

Redakce

Redakce

24. 3. 2013

Americká umělkyně Yoko Ono na sociálních sítích zveřejnila fotku zakrvácených brýlí svého muže Johna Lennona. Tímto smutným mementem podpořila omezení vlastnictví střelných zbraní v USA.

„Více než milion lidí v USA bylo zabito střelnou zbraní od 8. prosince 1980, kdy byl zastřelen i John Lennon.“ Tyto věty umělkyně zveřejnila na Twitteru společně s fotografií, na níž je v pozadí zobrazen Central Park, v popředí pak brýle se zaschlou krví, které Lennon měl v osudný den. Snímek je téměř stejný jako obal jejího alba Season of Glass z roku 1981.

Yoko Ono se angažuje jako aktivistka v mnoha kauzách, nedávno v New Yorku bubnovala na protest proti těžení ropného průmyslu.

Neveselá čísla

„Každý rok je v USA zastřeleno 31 537 lidí. Obracíme tuto krásnou zemi ve válečnou zónu,“ napsala k další šokující fotce. „Smrt milovaného člověka je ten nejchmurnější zážitek. Už je to 33 let od jeho smrti a mně a synovi Seanovi nepopsatelně chybí,“ vzpomíná Ono. 20. března by hvězdný pár oslavoval 44. výročí svatby.

Lennon se ve čtyřiceti letech stal obětí atentátu, zastřelil ho duševně nemocný Mark Chapman před očima Yoko Ono. Tragédie se odehrála před branou newyorského Dakota House, v němž měla Lennonova rodina byt.

Zákaz nošení střelných zbraní je v USA častým tématem debat. Po prosincové tragédii na základní škole v Connecticutu, při němž útočník zavraždil 26 lidí, z toho 20 dětí, se objevil návrh na nový zákon, který by měl některé poloautomatické zbraně úplně zakázat a prodej ostatních omezit. Věc je stále v jednání, ale mnohé známé osobnosti změnu legislativy veřejně podporují.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Yoko Ono podpořila omezení zbraní. Na pomoc si vzala Lennonovy brýle