Menu
TOPZINE.cz
Sport

XXI. zimní olympijské hry klepou na dveře, 1. část

Martin Slabý

Martin Slabý

7. 2. 2010

flagJe to tady! Největší sportovní událost roku 2010 netrpělivě přešlapuje za našimi prahy a chystá se vtrhnout do domácností, restauračních zařízení a dalších míst, kde se dá chytit televizní signál, naladit rádio či se připojit na internet. O slovo se hlásí Vancouver a XXI. zimní olympijské hry!

Logo zimních olympijských her ve Vancouveru, zdroj: www.olympicmonitor.com

Logo zimních olympijských her ve Vancouveru, zdroj: www.olympicmonitor.com

Po čtyřech letech, kdy olympijský oheň uhasl v italském Turíně, se tedy znovu rozhoří o tisíce kilometrů dál. XXI. zimní olympijské hry hostí od 12. do 28. února kanadský Vancouver.

Cesta do Kanady ale začala na místě nám daleko bližším. Před sedmi lety bylo o pořadatelství zimních olympijských her (ZOH) v roce 2010 rozhodnuto na zasedání Mezinárodního olympijského výboru (MOV), který se konal v Praze. MOV tehdy vybral právě Vancouver. Ten se tak po Montrealu a Calgary stal třetím pořádajícím kanadským městem v historii ZOH.

O 86 sad olympijských medailí bude soutěžit i rekordně početná česká výprava. Reprezentační barvy bude hájit celkem třiadevadesát sportovců. Pojďme se teď s naší výpravou seznámit trochu blíže.

Nikola Sudová Zdroj: www.olympic.cz

Nikola Sudová Zdroj: www.olympic.cz

Akrobatické lyžování: Ve středisku Cypress Mountain bude závodit i sedm českých akrobatických lyžařů. Naším nejžhavějším želízkem v ohni měla být Nikola Sudová (jízda v boulích), ta se však před nedávnem zranila a do poslední chvíle se nevědělo, zda se olympiády zúčastní. Stříbrná a bronzová medailistka z mistrovství Evropy však nakonec do Vancouveru odjede a je odhodlaná zkusit bojovat o nejvyšší příčky. Naděje se vkládají i do skikrosaře Tomáše Krause, dvojnásobného mistra světa a čtyřnásobného vítěze světového poháru.

Alpské lyžování: S touhou získat ve Whistleru, který bude dějištěm disciplín alpského lyžování, jeden z cenných kovů jede do Kanady Šárka Záhrobská, mistryně světa z roku 2007. Stoupající formu mužské části výpravy může ve Vancouveru potvrdit například Ondřej Bank, jehož největší šance by měly být nejspíš v kombinaci, ve které si před čtyřmi lety v Turíně vyjel šesté místo.

Lukáš Bauer Foto: Vojta Herout, Topzine.cz

Lukáš Bauer Foto: Vojta Herout, Topzine.cz

Běh na lyžích: S těmi nejvyššími ambicemi za oceán odlétá určitě i Lukáš Bauer, který se může pochlubit vítězstvím v celkovém hodnocení světového poháru pro sezónu 2007/8, dvojnásobným triumfem v seriálu Tour de Ski a stříbrnou medailí z olympijských her a mistrovství světa.

Biatlon: V biatlonu bude se světovou konkurencí soupeřit hned desítka českých zástupců. V aktuálním pořadí světového poháru si nejlépe z nich vede Jaroslav Soukup, ve výpravě nechybí ani mistr světa z roku 2005 Roman Dostál či nadějná Veronika Vítková, která v loňském roce dokázala získat tři medaile na mistrovství světa juniorů.

Michal Březina Zdroj: www.olympic.cz

Michal Březina Zdroj: www.olympic.cz

Krasobruslení: Na kluzišti Pacific Coliseum uvidíme čtveřici českých reprezentantů. Na nedávno skončeném mistrovství Evropy příjemně překvapil čtvrtým místem teprve devatenáctiletý Michal Březina. V mužské kategorii samozřejmě nechybí Tomáš Verner, zlatý z ME 2008 a stříbrný o rok dříve.

Další reprezentanti: Lukáš Vaculík, Šárka Sudová, Tereza Vaculíková (jízda v boulích), Zdeněk Šafář (skikros), Martina Konopková (akrobatické skoky), Kryštof Krýzl, Filip Trejbal, Martin Vráblík, Petr Záhrobský, Klára Křížová, Petra Zakouřilová (alpské lyžování),  Martin Jakš, Martin Koukal, Dušan Kožíšek, Jiří Magál, Milan Šperl, Aleš Razým, Ivana Janečková, Eva Nývltová, Kamila Rajdlová, Eva Skalníková (běh na lyžích), Ondřej Moravec, Michal Šlesingr, Zdeněk Vítek, Magda Rezlerová, Gabriela Soukalová, Zdeňka Vejnarová, Veronika Zvařičová (biatlon), Kamila Hájková, David Vincour (krasobruslení-tance)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

XXI. zimní olympijské hry klepou na dveře, 1. část