Menu
TOPZINE.cz
Apetit

XODOMO: Pracovní podmínky pro dělníky jsou v Česku dobré. Má to ale háček…

Komerční sdělení

Komerční sdělení

30. 10. 2023

Nikomu není cizí koncept dělníka vydávajícího se za lepším na západ. Nemusí to ale dělat všichni! Možná už jste totiž také slyšeli o strmém poklesu vyučených řemeslníků a časté snaze uplatnit se někde, kde vyžadují diplom. Zdá se, že pracovat rukama nikdo nechce. Znamená to však, že si jako dělník vždy najdete výhodnou a komfortní zakázku?

Řemesla si vážíme, ale náš syn má na víc?

Zažíváme jakousi inflaci vzdělání. Nebo si to aspoň mnoho lidí myslí. Každý má právo jít si za svým a studovat, nicméně v Česku jako by každý trval na tom mít vysokou školu nebo si ji aspoň na rok zkusit. Učiliště se dlouhodobě považují za něco méně přínosného, kam chodí jen děti, které neměly na víc. Určitě sami znáte někoho, kdo takto mluví.

Nic však není černobílé a celá situace je složitější. Být šikovným zedníkem, pokrývačem nebo třeba instalatérem vyžaduje zvláštní typ inteligence, praktického uvažování a šikovných rukou. Fyzická a ruční pracovní síla má svou nepostradatelnou roli, takže by u ní teoreticky nemělo hrozit takové přesycení trhu jako u více trendy kancelářských pozic. Konkurenční boj je samozřejmě reálný problém, ale řemeslo v poslední době podražilo. Obzvlášť ti zkušení a vypracovaní si mohou přijít na pěkné peníze.

Naštěstí se navíc karta v posledních pár letech obrátila. Před deseti lety se o nedostatku učňů mluvilo snad všude, dnes některá učiliště hlásí až dvojnásobný nárůst zájemců o obory. Přejme jim do budoucna jen to nejlepší a práci, ve které budou spokojeni!

Jaké je být dělníkem v Česku?

Máme tady vlastně takový paradox. Přesycení trhu existuje i neexistuje. Údaje z úřadu práce ukazují, že v roce 2017 výrazně klesla oproti roku 2005 poptávka po zednících a tesařích. Volná pracovní místa pro mechaniky a elektrikáře však výrazně narostla. Když se k tomu ale připočítá ekonomická situace daných období a přidá se srovnání s počtem řemeslníků, kteří práci za dané roky hledali, obrázek vypadá jinak.

Úřad práce v roce 2017 evidoval více zájemců než poptávky po zaměstnancích. Taková data odporují narativu, že si mladík bude moci snadno najít práci, když se vyučí. Přitom tolik článků a průzkumů informaci o nedostatku dělníků podporuje. Aktuálně je stále více vidět, že většina lidí pracujících rukama, zvlášť těch z povolání, je ze starší generace a že se situace se stavy učilišť zlepšuje jen mírně.

Čím se to tedy ještě komplikuje a kde hledat možnosti porozumění situaci? Naštěstí se dá hledat i cesta ven. Firmy mají problém najít u nás dělníky a montéry, jaké potřebují. Problémem může být věk a prý také pracovitost. Proto je pro ně velmi výhodné zaměstnávat cizince ze zemí, kde je to nastaveno jinak. I naši dělníci si však jezdí přilepšit všude možně. Samotný pobyt a náklady na cestu samozřejmě také něco stojí. Když ale dobře hledá výhodné nabídky přes internet a jeho pracovní síla není levná, montér ubytování najde tak, aby se zakázka vyplatila.

V propojení zájemce s prací hraje roli několik dalších proměnných. Být příslušníkem „dělnické třídy“ není to samé jako být vyučeným řemeslníkem. Podobný paradox nabídky a poptávky ale existuje i u práce méně náročné na vzdělání, jako například operátor výroby, a to i v tabulkách z loňského roku. Ekonomové to vysvětlují tak, že uchazeči mohou mít nekompatibilní praxi a kvalifikaci či nezájem o stanovené podmínky, jako je pracovní doba.

Cenově příznivé ubytování pro dělníky

Práce není vždy a všude ideální, ale je jí dost, když člověk dobře hledá. Někdy je akorát třeba strávit pár měsíců mimo domov, což vypadá komplikovaně. Jak například sežene montér pokoj v Praze? Dnes je možností ubytování celá řada. V Praze je draze, takže samozřejmě nechcete trávit celé měsíce někde v hotelu. To by se nevyplatilo ani v menším městě. Obraťte se na někoho s žádostí o pomoc nebo využijte možnost pomoct si sami.

Taková klasika je využít služeb agentury, která vám ubytování zprostředkuje. Dokonce celá řada firem poptávajících pracovní sílu nabízí přespolním pracovníkům možnost cenově příznivého přechodného bydlení. A když potřebujete nebo chcete vyhledat pokoj pro dělníka sami, není nic snazšího než se zeptat internetu. V digitálním prostoru existují různé aplikace, kde najdete mnoho nabídek na jednom místě. V dnešní době už i takové, které se specializují na zhotovitele stavebních zakázek a jejich potřebu výhodného ubytování.

Využít můžete například portál Xodomo, který vám zobrazí dostupné dělnické ubytování v Česku i v dalších zemích Evropy. Slouží nejen montérům hledajícím bydlení na pracovním pobytu, ale také pronajímatelům, kteří jeho prostřednictvím nabízejí své ubytovací prostory. Nemusíte nutně působit v průmyslu a řemeslech – aplikaci můžete vyzkoušet i v případě, že máte zakázku například v IT.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

XODOMO: Pracovní podmínky pro dělníky jsou v Česku dobré. Má to ale háček…