Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Xindl X: Příběh Cyrana mi dnes připadá působivější než když dřív

Foto: Martin Stropnický jako Cyrano v Divadle na VinohradechDivadlo na Vinohradech přichystalo na samý konec sezony chuťovku v podobě muzikálu Cyrano!! Cyrano!! Cyrano!! Hudbu k této nekonvenční adaptaci slavné hry složil Xindl X. Slavnostní premiéra proběhne 30. května.

Foto: Martin Stropnický jako Cyrano v Divadle na Vinohradech

Titulního hrdinu ztvární Martin Stropnický Zdroj: Divadlo na Vinohradech

Poslední vinohradskou premiérou sezóny 2010/2011 bude  herecký muzikál Cyrano!! Cyrano!! Cyrano!! Jde o hudební adaptaci slavné hry Edmonda Rostanda Cyrano z Bergeracu. Autor scénáře, Pavel Kohout, zachoval proslulý příběh Gaskoňce, krásné Roxany a mladíčka Kristiána, nová úprava však slibuje moderní háv. Hudbu k představení zkomponoval populární Xindl X.

Drsňákem z mindráku

„Posluchače a diváky, kteří mě znají jako Xindla X, asi nepřekvapí míchání různých hudebních žánrů, ale písně jsou ještě o něco folkovější a melodičtější, než ode mě normálně znají,” komentuje písničkář práci na netradičním projektu.

Foto: M. Stropnický a D. Havlová v muzikálu Cyrano!! Cyrano!! Cyrano!!

Dagmar Havlová jako půvabná Roxana

Původní Rostandova hra měla premiéru před více než 100 lety. Už tehdy se ale setkala s nebývalým úspěchem, se kterým je uváděna dodnes. „Je to mnohovrstevnatý příběh a z dnešního pohledu mi postava Cyrana připadá svým způsobem tragičtější a působivější než dřív. Cyrano sice vystupuje jako neohrožený buřič, ale jakmile dojde na city a lásku, ukáže se, že drsňákem se stal z mindráku,” dodává na účet aktuálnosti hry Xindl X.

Herci by pro tuhle roli vraždili

Role Cyrana bývá snem snad každého herce. Na českých jevištích si slavného hrdinu s velkým nosem zahráli osobnosti jako Jaromír Hanzlík, Viktor Preiss či David Prachař. Pro nejnovější adaptaci v Divadle na Vinohradech se scénář s mnoha dlouhými monology musel naučit Martin Stropnický. Cyranovu krásnou sestřenici Roxanu ztvární bývalá první dáma Dagmar Havlová, v roli mladého kadeta Kristiána se objeví Martin Kraus.

Foto: Martin Kraus jako Kristián v Divadle na Vinohradech

Martina Krause si můžete pamatovat jako Tadeáše z pohádky Kouzla králů

Slavnostní premiéra inscenace Cyrano!! Cyrano!! Cyrano!! proběhne v Divadle na Vinohradech 30. května. Do letních divadelních prázdnin se tento herecký muzikál dočká ještě šesti repríz. Informace o vstupenkách získáte na pokladně a webových stránkách divadla.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Xindl X: Příběh Cyrana mi dnes připadá působivější než když dřív