Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Xindl X: Dysgrafik, Anděl a další videoklipy

xindl_xXindl X, vlastním jménem Ondřej Ládek, se narodil v roce 1979 v Praze. Jeho pseudonym, inspirovaný jednou z postav filmu Woodyho Allena Hollywood Ending, se českým posluchačům vryl do paměti prakticky až v roce 2008, kdy se éterem tuzemských rádií začala linout hitovka Anděl.

Xindl X, Zdroj: archiv

Xindl X, Zdroj: archiv

Po dvaceti letech svého života se dostal z garáže do komerčních rádií, s debutovou deskou Návod ke čtení manuálu se umístil na druhém místě v cenách Anděl, aktuálně je nominován na ceny Óčka v kategorii Objev roku (reportáž z této akce očekávejte 26. února exkluzivně na Topzine.cz) a stane se také hlavním lídrem na jarním Sázavafestu.

S písní Mamut zvítězil v dubnu 2007 v prvním ročníku soutěže Česko hledá písničku, což bylo v podstatě jeho první vystupování pod krycím jménem Xindl X, které do té doby ještě nepoužíval.

Ve videoklipu k Andělovi se mimo jiné objevila i Simona Babčáková a Marie Doležalová. Ty později ztělesnily dvě postavy v českém sitcomu Comeback, k jehož první sérii Ondřej Ládek napsal scénář. Za Anděla drží Xindl další nominaci v letošních cenách Óčka v kategorii Videoklip roku.

Poslední písnička z jeho debutové desky Návod ke čtení manuálu. V dubnu 2008 byl song Dysgrafik vyhlášen nejlepší písní. I zde si lze všimnout, že k hercům z Comebacku má Xindl zvláštní sympatie (obsazení: Martin Dejdar, Matouš Ruml, Jakub Žáček, Xindl X).

Text i hudbu k singlu Mimo mísu napsal Xindl X společně s Tomášem Polákem pro film Vy nám taky, šéfe!

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Xindl X: Dysgrafik, Anděl a další videoklipy