Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Wrána: Hudebně-divadelní rapsodie

Redakce

Redakce

25. 2. 2010

Wrana-logoDivadelní dílo nazvané Wrána vychází ze známého komiksu Jamese O´Barra The Crow (Vrána), který byl zfilmován v letech 1993-1994. O jeho přenesení na divadelní prkna se postarala brněnská hudební škola Bandista pod vedením Jana Winklera.

Wrána. Zdroj: Jan Winkler.

Wrána. Zdroj: Jan Winkler.

Nápad udělat z Vrány, kultovního romantického hororu zasvěceného věčné lásce, kterou nezastaví ani smrt, muzikál vznikl již v roce 2004. S realizací projektu se ale začalo až o tři roky později a původní muzikálový záměr byl změněn na divadelní rapsodii.

Rapsodie je hudební druh, pro který je typické střídání rytmu a tempa, volná forma a dramatický obsah.  Ve Wráně se však jedná o rapsodii progresivní. V hudební části je použito šest sekcí různých nástrojů, které se běžně v jednom orchestru společně nepoužívají. V divadelní části pak Wrána využívá prvky stínoher a minimalistické kulisy. To vše je doplněno moderním scénickým tancem a minimem dialogů.

„Kdysi lidé věřili, že když někdo zemře, vrána zanese jeho duši do země zemřelých, ale občas se stane něco tak špatného, že spolu s ní přinese i obrovský smutek a duše nedojde pokoje. Pak někdy, jen občas, může vrána tuto duši přivést zpět, aby dala věci do pořádku.“

O hudbu k Wráně se stará brněnský Illegal orchestr a zmiňované nástrojové sekce jsou následující: rocková (dvě kytary, jedna basová kytara, bicí), smyčcová (klasický smyčcový kvintet), vokální (smíšený sbor), klavírní (křídlo), elektronická a doplňková (dechové a perkusové nástroje).

Scénář Wrány vychází převážně z komiksové předlohy. V představení účinkují divadelníci se zkušenostmi z různých divadelních studií a studenti brněnské JAMU.

Představení Wrána můžete navštívit v prostorách hudební školy Bandista na Výstavní ulici, vstupenky budou v prodeji od března.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Wrána: Hudebně-divadelní rapsodie