Menu
TOPZINE.cz
Apetit

WoW, World of Warcraft v komiksu. A tentokrát pořádném

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

19. 7. 2011

Warcraft. To slovo samotné je mezi fantasy fanoušky pojmem. Aby taky ne, tento fantaskní svět patří mezi ty propracovanější, avšak stále plné volných míst k rozvoji. Právě tímto směrem se ubírá komiks World of Warcraft: Ashbringer od týmu Micky Neilson, Ludo Lullabi a Tony Washington.

V komiksech ze světa World of Warcraft není o zajímavé postavy nouze Zdroj: WoW

Mezi fanoušky jak literaturní fantasy, tak i počítačových her, je Warcraft pojem zarytý velmi hluboko. Snad každý příznivec strategy žánru hrál Warcraft 3, jenže i po takto značně vytříbené hře přišla ta hlavní bomba. World of Warcraft. Online hra, jež pobláznila snad polovinu lidské populace.

Zanícení přívrženci u ní proseděli tolik času, že omdlévali. Stala se také terčem jednoho dílu seriálu South Park. Dala vzniknout také komiksovým publikacím, které rozvíjejí tento fantaskní svět. Ačkoli většina z nich stojí za starou belu (čeští čtenáři měli možnost poznat například mangu Hodina stínů), občas se vyskytne něco, co se alespoň nad průměr vyšvihne. A dokonce i trochu výš.

Co funguje ve hře, nemusí fungovat v komiksu

O scénář se postaral Micky Neilson, člověk ve světě Warcraftu zběhlý. Označkoval si dokonce i veleúspěšný World of Warcraft, pročež se rozhodl rozvíjet ho dále v komiksu. Ačkoli vše, co funguje v onlinovkách, nemusí fungovat i jinde.

V komiksu je přímočarost, předvídatelnost a naivní prvoplánovost děje do očí bijící stejně, jako prostoduše nefungující slaďárny. Na druhou stranu zde vynikají bitvy, které působí zpočátku pompézně. Posléze však na povrch vystupuje vypravěčská nedokonalost, kvůli níž jsou všechny souboje předem dány a poté uměle utnuty. Co je na formě komiksu sympatické, jsou narážky na reálie ze světa Warcraftu. Vedle mnohých zpracování postav a budov se objevují i nenápadné narážky v dialozích, dávající čtenáři taktéž představu o době, kdy se příběh odehrává.

Nenápadný půvab stříkance krve

O výtvarnou stránku komiksu se podělili dva lidé, Ludo Lullabi a Tony Washington. Ačkoli na letmý pohled se kresba zdá zajímavá, na druhý už selhává. Pod neohrabanými rysy se skrývá neumětelství poskytující každé z postav téměř stejný obličej. Rovněž tak selhává v detailech, kde kvůli její nekonvenčnosti člověk nepoznává, co to v tom malém panýlku vlastně je.

Ovšem věcí, jež kresbu opět vyšvihuje výš, se stává pozadí. Detaily sice působí chaoticky, nicméně pozadí je vždy jasně a s nádherným kouzlem vykreslené. Stejně povedené jsou i oddálené výjevy, přinejlepším celostránkové ilustrace ohromných bitevních vřav. Ty skýtají mnoho prostoru pro stříkance krve, zachycené se skvostnou poetičností, které jako by stříkaly až z papíru.

Ačkoli komiksové adaptace světa Warcraftu, s nimiž měli dosud čeští čtenáři možnost setkat se, za moc nestály, nyní přichází to pravé ořechové. Ne tolik pravé, nicméně o mnoho lepší. Pro zarputilé fanoušky Warcraftu se tento komiks stává jasnou povinností.

Název originálu: World of WarCraft: Ashbringer
Český název: World of WarCraft: Ashbringer
Scénář: Micky Neilson
Kresba: Ludo Lullabi, Tony Washington
Překlad: Pavel Dobrovský
Obálka: Chris Robinson
Počet stran: 136
Vazba: paperback
Rozměry: 170 x 260 mm
Vydal: Crew, Praha 2011
Doporučená cena: 349 Kč

Hodnocení: *** (60 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

WoW, World of Warcraft v komiksu. A tentokrát pořádném