Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Wotienke plují po souši

Redakce

Redakce

25. 1. 2010

wotienke-frontČtyři pánové z Valašského Meziříčí v čele s anglicky zpívající Nizozemkou Wotienke Vermeer nedávno vydali své první album Mainland Sailors, na jehož obalu pózuje půvabná kachní modelka. Je tahle kapela skutečně tak hravá, jak nám na něm naznačuje?

Zdroj: bandzone.cz

Wotienke - Mainland Sailors, Zdroj: archív

Hned na úvod mě čekalo příjemné překvapení v podobě zpěvačky, která vzdáleně připomene třeba Lou Rhodes z Lamb, Beth Gibbons z Portishead nebo naši Kateřinu Winterovou z Ecstasy of Saint Theresa. Rozhodně ale nejde o nějakou nepovedenou kopii, Wotienke má originální a osvěžující hlas, který vám dá zapomenout na nedostatek dobrých zpěvaček-autorek v České republice. I když tahle je z Amsterdamu.

Wotienke se pohybují okolo škatulek alternativní pop/rock. Ovšem i do tohoto poněkud vyčpělého stylu se jim daří přinést něco osobitého, nikoliv za pomoci šumivé elektroniky, jak bývá zvykem právě u Lamb nebo EOST, ale spíše použitím dechových nástrojů a především neobvyklou stavbou skladeb.

Když už padla zmínka o nástrojích, tak kromě klasiky ve složení kytara, basa, bicí, piano a ostatní klávesy, tu velice často zní kontrabas a občas také zmiňované dechové nástroje, z nichž třeba takový klarinet na konci Remarkable preoccupations zní přímo lahůdkově. Všechny nástroje jsou také velmi dobře nazvučeny, jediné povzdechutí se vztahuje k nízké hlasitosti alba, častému neduhu českých desek.

Kapele, a hlavně zpěvačce, svědčí spíše pomalejší tempo, v rychlejších skladbách (např. Skip the Present, Commuter) působí poněkud nuceně a, paradoxně, utopeně. Světlou výjimkou je snad jen trochu posmutnělá, ale přesto (přeci jen) hravá Indifference.

Mainland Sailors je vyvážená deska, žádné velké změny stylu na ní nečekají, a až na pár slabších skladeb jde o povedený debut, který, i když trochu opožděně, přináší méně experimentální pohled na český (inteligentní) pop.

Na závěr bych se rád zmínil o nejlepším momentu celé desky, fantastické skladbě Repetition, která je říznutá špetkou jazzu a romské dechovky a rozhodně nezní jako něco, co bychom slýchávali denně. Právě za ni dávám také o jednu hvězdičku navíc. Velmi povedený debut.

Wotienke – Mainland Sailors

Vydáno: 5. května 2009

Vydavatelství: vlastní náklad

Celkový čas: 44:57

Skladby: I can’t believe it rains, Skip the present, Commuter, Remarkable preoccupations, Your moves, Repetition, Snap, This year’s thought, Indifference, Let go, Sleep

Hodnocení: 4****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Wotienke plují po souši