Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Worldfest Grabštejn 2011 představil neobvyklé alternativní hudebníky

Martin Faix

Martin Faix

12. 9. 2011

skupina Jiřího Konvrzka!Fotogalerie!Letní festivaly jsou již letos víceméně za námi a jednu z posledních takových kulturních perliček představoval festival divadla a alternativní hudby na hradě Grabštejn.

skupina Jiřího Konvrzka

Jiří Konvrzek a jeho skupina, Foto: Anna Čurdová

Letošní program Worldfestu byl doslova nabitý velkou nabídkou rozličných divadelních partiček a hudebních skupin různých hudebních žánrů. Koncerty a představení probíhala na různých místech hradu od 9. do 11. září. Na hlavním nádvoří se konala většina koncertů, menší se potom odehrávaly na zahradě v zadní části, kde bylo též množství stánků s občerstvením, prodejem triček a různých ozdobných předmětů, kterými se převážně alternativně ladění mladí lidé rádi ověsí.

Čtěte také: Jeff Beck odehrál u nás první a skvělý koncert

Na hlavním nádvoří po půl druhé sobotního odpoledne vystoupilo slovenské manželské duo Romanika, kde zpěvačka, doprovázena na kontrabas, nohavicovským stylem příjemně naladila publikum. Po tomto milém a klidném koncertu vyšla na pódium podstatně divočejší partička – Jiří Konvrzek se svým triem. Vyšla možná není úplně vhodně zvolené slovo vzhledem k tomu, že baskytarista se sádrou a o berlích zasedl na pódiu s podepřenou nohou a nechtěně tak umocnil bizarní dojem z celé sestavy.

Jiří Konvrzek zaujal svými neobvyklými nástroji

Jiří Konvrzek byl pro mě osobně největším hudebním překvapením festivalu. Kapela zajímavým stylem přebíhala ve svých písních od žánru k žánru. Skladby připomínající novou vlnu osmdesátých let byly narvané velmi vtipnými texty a  střídaly se s překvapivými zajížďkami do folku, rocku či až indicky laděných písní.

Je třeba také zmínit zajímavý fakt, že nástroje, kterými Jiří Konvrzek disponoval, rozhodně nepatří mezi úplně standardní. Přestože většinu koncertu hrál na svoji dvoukrkou hranatou kytaru, střídal ji občas s příčnou flétnou, kterou nádherně přefukoval, nebo i jinými kytarovými nástroji, které si sám vymyslel. Klobouk dolů před jeho originálním stylem hraní.

[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/hudba_cz_world_fest_grabstejn_2011_martin_faix/]

Odpoledne se pomalu přehouplo k večeru a na hlavním nádvoří se připravil brněnský smyčcový kvartet pod názvem The Eclipse. O této mladé kapele bylo v programu napsáno, že její tvorba kombinuje hudbu Leoše Janáčka a Apocalypticy. To samo o sobě je zajímavá kombinace a poté, co skupina spustila, nebylo pochyb, že se jedná o kvalitní hráče. Nicméně lehce pateticky a místy až kýčovitě znějící skladby příliš hudebního potěšení nenaskytly.

O hodinu později, v půl osmé večer, si však návštěvníci mohli spravit chuť při poslechu nenápadné šansonové dvojice Viktorie Dědečkové a Františka Tomáška. Ačkoli jejich vystoupení probíhalo v zadní části na zahradě a bylo tedy většinovému publiku tak trochu stranou, určitě stálo za to se na ně jít podívat. Zpěvačka ohromovala svojí nádhernou francouzštinou, ale i její české texty byly velmi příjemné.

Večer završila punková skupina Už jsme doma

V osm hodin se na pódiu objevila kapela, která byla pro mnohé návštěvníky určitě největším lákadlem – punkrocková skupina Už jsme doma. Úderné písně a vtipné zpěvy velice rychle roztančily lidi na nádvoří a bylo jasné, že festival se pomalu ale jistě chýlí ke konci. Po Už jsme doma pak ještě vystoupila etnobeatová sestava s názvem Korjen a po nich kyjovští Helemese.

Vzhledem k nabitosti programu bylo velice těžké skloubit program koncertů a divadel. Osobně mě tedy divadla na Grabštejně moc nezaujala, nicméně mnoho lidí volilo zase opačným způsobem a spíš než na hudbu chodilo právě na divadelníky. V tomto je právě přístup Worldfestivalu velice originální. Nabízí opravdu mnoho alternativ a nespadá tak do škatulky festivalů, kde se střídají stále stejné tváře. Večer zakončila bubenická partička Balamuna, která přijela z německé Žitavy.

[Youtube]lGK4pI-LP2k[/Youtube]

Nedělní dopolední program nabízel ještě divadelní představení Bill Will – Anička a Letadýlko a koncerty skupin Vobezdud a Huso-Choir. Ačkoli letošní ročník festivalu nepřinesl tolik zajímavých věcí jako dříve, je nutné ocenit snahu organizátorů přistupovat k výběru účinkujících tak, že podporují méně známé kapely a umožňují tak lidem poznat nové věci. Počasí navíc letos bylo více než příznivé, takže atmosféra byla opravdu ještě velice letní a příjemná.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Worldfest Grabštejn 2011 představil neobvyklé alternativní hudebníky