Menu
TOPZINE.cz
Zdraví a sex

Workholismus: Udělej si sám!

Redakce

Redakce

13. 9. 2010

Taky si uděláte všechno nejlépe sami? Takových je nás spousta. Nejen, že to brnká ostatním na nervy, protože je k ničemu nepustíme, a když náhodou, nejsme s jejich prací spokojeni, ale tímhle to všechno může začít.

Zdroj: Tomáš Zbyňovský, Topzine.cz

Workholismus (závislost na práci) je závislost jako každá jiná. V podstatě je jedno, jestli berete drogy nebo sedíte v práci, protože obě možnosti jsou velmi ohrožující. Musíme však rozlišovat, kdo skutečně workholik je a kdo není. Zpravidla platí, že kdo si něco takového uvědomuje, není na tom ještě tak zle. A to, že člověk tráví v práci celý den a půlku noci, nemusí vždy znamenat závislost, ale třeba jen fakt, že si neumí práci zorganizovat, dlouho mu to trvá anebo si prostě jen zvyká na novou pozici v novém zaměstnání.

„Poctivý workholik“ vypadá jinak. Většina myšlenek se mu motá kolem práce, má pocit, že musí mít všechno (a všechny), co se týká práce, pod kontrolou.  A když ho někdo vyruší? Workholik nešetří nevybíravými výrazy. Časem se mu převrátí žebříček hodnot, takže je na prvním místě práce, pak dlouho, dlouho nic a teprve potom rodina, která se mu velmi vzdaluje. Proto opatrně s partnery, kteří vysvětlují pracovní dobu tím, že až finančně zajistí rodinu, budou se jí opět plně věnovat. Reálně hrozí, že kdyby náhodou dospěli do stádia, že by se chtěli věnovat ostatním, už nebudou mít komu.

České bankovky a mince, Foto: Tomáš Lénárd, Topzine.cz

Ilustrační foto, Foto: Tomáš Lénárd, Topzine.cz

Ne všichni jsme ohroženi prací a ne všichni jsme ohroženi závislostí na ní

Workholismus postihuje nejčastěji lidi s vyšším vzděláním ve vyšších funkcích a častěji muže než ženy. Často si lidé řeší prací osobní problémy, kompenzují pocity méněcennosti nebo utíkají z konfliktních situací či „husté“ atmosféry domova. Pokud navíc společnost rozděluje lidi podle vydělaných peněz, málokdo z nás by chtěl být outsider a tak radši sedí v práci, vydělává a užívá si pocitu úspěšnosti, až si na to zvykne. V dnešní době tento zvyk podporuje také strach o zaměstnání, který nutí lidi setrvávat v práci stále delší dobu, což se neobejde bez zdravotních následků.

Snad každý „chorobný pracant“ trpí nějakou civilizační chorobou. Vysoký krevní tlak, kardiovaskulární choroby, ale i bolesti hlavy, zad a poruchy imunity. Co by člověk chtěl při takovém množství práce a stresu? Velkým problémem bývá také stravování. Nejen, že na jídlo není čas, ale hlavně – jídlo zdržuje od práce. Proto workholik dlouhé hodiny nejí a pak jen rychle něco zhltne, nebo naopak zahání stres jídlem a přejídá se. Tak jako tak se projeví ještě navíc zažívací obtíže.

Zdroj: odditycentral.com

A jak z toho ven?

Zkuste vyřešit problémy, které vás vedou k práci. Ať už se jedná o vztah k sobě samému nebo vztahy k okolí. Nebojte se vyhledat odborníka, který vám s odvykáním pomůže a pohlídá tzv. řízený sestup (downshifting). Řízená cesta k dobrovolné střídmosti, což vede k „zjednodušení života“, kdy se postupně omezuje doba strávená prací, odmítne se vyšší pracovní pozice nebo se může přejít na pozici nižší. Při zbavování se závislosti by se nemělo zapomínat na dodržování zásad zdravého životního stylu, dostatek pohybu, odpočinku a pravidelnou zdravou stravu. Vyléčený workholik, jako každý jiný vyléčený závislý, musí dát pozor, aby žádnou činnost nepřeháněl. Závislost se může rychle projevit někde jinde.

A poučení na závěr? Všeho moc škodí a moc práce zabíjí. Tak na to myslete, přece se nepředřeme…

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Workholismus: Udělej si sám!