Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Workcampy 2011: Poznejte cizí země a kultury jako dobrovolník!

Nebaví vás povalování na pláži a poznávání cizích kultur skrze číšníky a prodejce suvenýrů? Chtěli byste cestovat, ale finanční situace vám to nedovoluje? Vyzkoušejte dobrovolnické projeky neziskové organizace. Vybírat můžete již nyní!

FOTO: Mezinárodní skupina mládeže na pozadí světových vlajek

Mezinárodní skupina mládeže na pozadí světových vlajek, Zdroj: archiv neziskové org. Inex-Sda

V minulém roce díky organizaci INEX – Sdružení dobrovolných aktivit vyjelo na krátkodobé dobrovolnické pobyty (workcampy) přes 750 českých dobrovolníků. Nejčastěji zavítali do Německa, Francie nebo Itálie. Někteří si vybrali i  vzdálené kraje jako třeba Ugandu, Peru či Jižní Koreu. Zkušenosti některých účastníků si můžete přečíst na webových stránkách organizace.

Na workcamp se sjede skupina přibližně dvanácti až dvaceti lidí z různých zemí, nejčastěji mezi 18 až 26 lety. Pokud je to možné, každý účastník přijede z jiné země, aby zde nevznikaly skupinky podle stejných národností. Hlavním komunikačním jazykem je až na výjimky angličtina.

Na výběr je kulturní, ekologický nebo sociálně zaměřený pobyt

Jak už název napovídá, na workcampech, které většinou trvají dva až tři týdny, se od vás očekává, že přiložíte ruku k dílu. Můžete si vybrat z rozmanité nabídky projektů. Pokud se chcete zúčastnit hudebních i jiných festivalů nebo vytvářet krátké reportáže či sochy, dlouho neváhejte. Tyto workcampy se rychle zaplní.

FOTO: Mládež renovuje park

Práce může být i zábava. Všimněte si úsměvu dobrovolníků při práci

Studenti pedagogiky a sociální práce zase mohou zajímat projekty, které se zaměřují na práci s uprchlíky, organizování volného času či výuku dětí. Mnoho workcampů se věnuje také renovaci kulturních památek nebo údržbě parků, veřejných prostor a turistických stezek nebo podporuje ekologické organizace. Pokud budete mít štěstí, budete bydlet na starém hradě nebo poblíž pláže, kterou budete čistit.

Kam se podíváte?

Za práci pro neziskovou organizaci plat nedostanete, ale získáte stravu i ubytování zadarmo a možnost poznat během víkendů nebo volných večerů zajímavá místa v okolí. Výlety organizují převážně lídři workcampu, kteří vám také objasní náplň vaší práce. Lídry bývají dva až tři mladí lidé, kteří většinou pocházejí ze země, ve které jste se rozhodli pracovat.

FOTO: Mládež pomáhá renovovat kulturní památku.

Můžete pomoci opravit kostel nebo historické památky v malém městě

Pokud chcete jet do velkých turistických metropolí, příliš si nevyberete. Většina workcampů se koná v menších městech a vesnicích. Dobrovolnická práce zde bývá jedinou možností, jak zajistit údržbu památek nebo krajiny, pro kterou by se v rozpočtu menších obcí těžko sháněly peníze. Pro menší města znamená příchod skupiny zahraničních hostů malou událost.

Přivítat vás může přímo starosta obce, o vaše dojmy se mohou zajímat lokální noviny nebo se svými zahraničními přáteli uspořádáte den otevřených dveří pro místní obyvatele, kteří mohou přijít ochutnat kuchyni z  různých koutů světa.

Práce se nemusíte obávat. Osm hodin denně od pondělí do pátku zřejmě nikde pracovat nebudete. Pokud si vyberete některou ze zemí na jih od České republiky, například Španělsko, často bude hlavní náplní workcampu spíše odpočinek a k nějaké práci se dostanete možná o přestávkách.

Vaření na workcampech se nejspíše nevyhnete, skupina pracovníků si většinou vaří sama. Pro každý den se určí dvojice, která se stará o přípravu oběda a večeře, další zajde nakupovat a někdy další umývá nádobí.

Kolik vás to bude stát?

Za pobyt zaplatíte účastnický poplatek 2 200 korun. Dalším úkolem je zajistit si dopravu tam a zpátky a pojištění.

Pokud zvolíte klasickou formu dopravy nebo v rámci Evropy zkusíte stopovat, rozhodně oproti tradičním zájezdům organizovaným cestovními kancelářemi ušetříte. Navíc se zdarma naučíte jazyk, poznáte nové přátele z celého světa a navíc pomůžete dobré věci.

Vždycky samozřejmě záleží na lidech, ale jak lídři workcampů, tak jejich účastníci  přijíždějí hlavně proto, aby si užili léto, poznali  cizí zemi a nové přátele. Musíte se pouze rozhodnout, kam chcete jet a co byste nejraději dělali. A také byste si měli zvyknout na zkratku pro workcampy – WC, která evokuje i trochu odlišné činnosti.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Workcampy 2011: Poznejte cizí země a kultury jako dobrovolník!