Menu
TOPZINE.cz
Recenze hudebních CD a DVD

Within Temptation okupuje s novým albem přední příčky žebříčků

Martin Palounek

Martin Palounek

31. 3. 2011

Foto: Within Temptation!Recenze!Holandská gothic rocková formace Within Temptation přišla 28. března s novým albem. Koncepční deska nazvaná The Unforgiven je inspirována stejnojmenným komiksem a okamžitě po vydání se začala probíjet na vrchol žebříčků.

Foto: Within Temptation

Within Temptation, Zdroj: myspace.com

Ačkoliv mají v žánru uveden gothic rock, jsou Within Temptation zásadně proti jakémukoli škatulkování. V jejich případě se ani není čemu divit, v jejich velmi bohaté tvorbě nalezneme tvrdé metalové riffy, rockové baladické motivy, symfonickou, možná přesněji filmovou hudbu, ale také nefalšovaný pop. Tvorba je tak nějak na pomezí všeho a možná proto jsou tolik populární.

Album The Unforgiving bylo natočeno na motivy stejnojmenného komiksu, který napsal Steven O’Connell a který vyjde někdy v průběhu roku 2011. Atmosféra alba je značně ovlivněna dějovou linií předlohy. Slovy členů kapely k tomuto albu přistoupili naprosto jinak, než ke všem předchozím. K albu byly navíc natočeny tři krátké filmy spojující komiks a album.

Nyní již k samotnému albu. Metalové pozéry asi hned na začátku zklamu, nečekejte, že se skupina odvrátila od svého typického mixu rocku, metalu a popu. Přesto mi album přijde celkově tvrdší, než jeho předchůdci.

Hudba do další bondovky?

Album otevírá citace z komiksu ve skladbě Why Not Me. Ponurá atmosféra v symfonickém duchu byla zvolena vskutku úžasně a prolíná téměř všechny písně z alba. Plynule přechází do dalšího výtvoru – Shot In The Dark. Aranž velmi nápadně připomíná hudbu z bondovek a vůbec bych se nedivil, kdyby si ji tvůrci filmů vypůjčili na úvod do dalšího dílu, bicí jsou zde vyloženě popové a refrén extrémně chytlavý.

Píseň In The Dark začíná kytarovým riffem a jedná se o první ostřejší kousek. Je na ní krásně vidět, že má kapela metalové kořeny, hlubokou znalost filmové hudby a zkušenosti s tvorbou populární hudby, všechno se prolíná a vytváří něco nenapodobitelného. Navazující Faster je hodně podobná předchozí, je dobře zpracovaná, ale tolik nezaujme.

Skladba Fire And Ice je první baladou, typicky klavírní podbarvenou smyčci. Na konci se opět rozjede do typicky popových refrénů podkreslených tvrdými kytarami. Největší dojem na mě však zanechala další píseň – Iron.

Umí to i rozbalit

Mocné kytarové riffy, rozsáhlé orchestrální party, to vše působí v songu Iron dohromady naprosto monumentálně. S tímhle se mi kapela opravdu trefila do noty. Píseň je dynamická, má spád, člověk se u ní nenudí a refrén je skutečně překrásný. Vše skvěle zakomponováno, nechybí recitace a při instrumentální části jsem si nemohl nevšimnout podobnosti s albem Once od Nightwish.

Následující dva kusy jsou si velmi podobné. Where Is The Edge i Sinéad jsou klasickými popovými songy zpracovanými ve tvrdším stylu. Jsou zvoleny ideálně mezi tím nejtvrdším a tím nejměkčím. Lost je kompozičně hodně podobná první baladě, nicméně je postavena na akustické kytaře.

Při písni Murder se opět nemůžu ubránit dojmu, že je jako stvořena k akčním filmům. Chytlavá a zajímavá, jako zatím téměř vše. Předposlední dílo A Demon’s Fate je nádhernou ukázkou kombinace rocku a symfonie. Album uzavírá pomalejší Stairway To The Skies, co do kvality standardní song tohoto alba, ovšem nic závratného.

Dle mého názoru se jedná o to nejlepší, co zatím Within Temptation vydali. Ve srovnání s předchozími alby je to krok jinam, ale v perfektním souladu s předchozím vývojem. Dva dny po vydání, kdy píši tuto recenzi, jsou číslo jedna na žebříčcích iTunes v USA, Anglii, Francii, Německu, Rakousku, Belgii, Finsku, Švédsku, Holandsku, Portugalsku a Švýcarsku.

Within Temptation – The Unforgiving

Vydáno: 28. března 2011

Skladby: Why Not Me, Shot In The Dark, In The Middle Of The Night, Faster, Fire And Ice, Iron, Where Is The Edge, Sinéad, Lost, Murder, A Demon’s Fate, Stairway To The Skies

Vydavatel: Sony Music

Délka: 53:47

Hodnocení: 5 *****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Within Temptation okupuje s novým albem přední příčky žebříčků