Menu
TOPZINE.cz

Wishbone Ash – Andy Powell: Jsem závislý na koncertování

Martin Palounek

Martin Palounek

8. 3. 2011

FOTO: Andy Powell - Wishbone Ash!Exkluzivně pro Topzine.cz!V neděli 6. března vystoupila v pražském Retro Music Hall britská rocková legenda Wishbone Ash. Kytarista/zpěvák Andy Powell, který je v kapele již od jejího založení, odpověděl v zákulisí před koncertem na pár otázek exkluzivně  pro Topzine.cz.

FOTO: Andy Powell - Wishbone Ash

Andy Powell při rozhovoru, Foto: Eva Makovská, Topzine.cz

Co pro vás znamená hrát v ČR? Hrajete téměř po celém světě, co vás láká k tomu hrát právě u nás?

Česká republika je místo, kde jsme nehráli příliš často, a které mne osobně zaujalo. Vidím tu kolem sebe plno nadšení a dobré nálady. Je to místo, které je ohromně zajímavé a já o něm přitom prakticky nic nevím. Jak jsem již řekl, vydali jsme se do Čech setkat se s novými lidmi a odehráli celkem tři koncerty. Vždy je zábavné i poučné hrát na místech, kde nehrajete příliš často. Doufám, že se sem zase vrátíme.

Wishbone Ash hraje již čtyřicet let a po celou tu dobu stále aktivně skládáte. Máte nějaký speciální zdroj inspirace?

Cestování, momentálně cestu do ČR (smích). Trávíme hodně času na cestách, takže cestování je významným zdrojem inspirace. Setkávání se s novými lidmi, jiné zvyky, jiná mentalita, jiný přístup k životu. To je asi to, čím se inspiruji nejvíce. Říká se, že cestování je nejlepší škola, kterou nám svět může nabídnout.

Takže máte raději turné než práci ve studiu?

Miluji studio. Mám rád práci ve studiu, je velmi tvůrčí. Ale miluji i turné. Jsem závislý na koncertování, není pro mne nic lepšího, než hotelový pokoj, kufr a kytara. A o tom to je.

Reportáž z koncertu Wishbone Ash v Retro Music Hall čtěte zde

Když mluvíme o turné, změnili se podle vašeho názoru nějak během let fanoušci?

Ano, změnili se, přesněji internet mnoho věcí změnil. Především přístup lidí k hudbě. Dříve byla hudba mnohem vzácnější a lidé si hýčkali své pracně získané vinylové desky v prosklených vitrinách jako archivní víno. Vše je dnes díky internetu přehledné a přístupné. Ve vaší zemi bylo dříve obtížné získat hudební alba a stejně tak tomu bylo i ve Velké Británii, pro mou generaci nebylo například možné získat alba z USA. Teď je všechno přístupné díky internetu, změnila se pravidla hry. Většina našich fanoušků ale vyrostla s námi, jsou s námi od počátku, ale také máme samozřejmě mladší fanoušky, kteří se zajímají o kořeny moderního rocku a narazí na kapelu Wishbone Ash, která začala hrát v šedesáctých letech a může se pokládat za základy rocku.

Vaše jméno je spojeno s kytarou Gibson Flying V. Zkoušel jste někdy véčka i od jiných výrobců, jako je Jackson, Dean?

Na kytary značky Dean jsem nehrál, ale podle toho, co říká Michael Schenker, jsou asi dobré (smích). Začínal na Gibsonu a na Dean hraje vlastně tak trochu kvůli mně. Já jsem věrný Gibsonu, zvláště mému na zakázku ručně vyrobenému véčku. Nebráním se experimentům v tomto směru. Samozřejmě hraji i na jiné značky, ve studiu používám Fendery – Telecastery, Stratocastery, často  i Deusenberg, je to velmi rock’n’rollová kytara. Rád experimentuji se zvukem.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Wishbone Ash – Andy Powell: Jsem závislý na koncertování