Menu
TOPZINE.cz
Čtenářský deník, profily spisovatelů

William Shakespeare: Žal Juliin a bolest Romeova

Redakce

Redakce

31. 3. 2010

Shakespearovu tragédii Romeo a Julie zná snad každý. Premiéru měla roku 1595 a dodnes je inspirací pro díla divadelní, knižní i filmová. Příběh dětí dvou znepřátelených rodů, Kapuletů a Monteků, nás dodnes uchvacuje svým příběhem, dramatičností a emocionalitou.

Zdroj: martinus.sk

Ilustrační foto Zdroj: martinus.sk

Příběh se odehrává v Itálii v městě Verona. Dva rody, Montekové, jejichž potomkem je Romeo, a Kapuleti, odkud pochází Julie, jsou již po desetiletí znepřátelené. Teprve čtrnáctiletá Julie se chystá na ples, kde se má setkat s Paridem, jejím nastávajícím, ke kterému ale nic necítí. Netuší však, že ten večer jí změní celý život, který se už pomalu chýlí ke konci… Ten večer se vášnivě (a osudově) zamiluje do Romea.

A co bylo dál?

Druhý den se objeví Tybalt, Juliin bratranec a zabije Romeova přítele Merkucia. Když se Romeo s Tybaltem potká příště, zabije ho. Za to je však vyhoštěn z Verony. (Chudák Julie.) Kapuletovi nutí svou dceru, aby si vzala mladého Parida, ona však chce zůstat Romeovi věrná, proto si u kněze Vavřince vyprosí lahvičku s lektvarem, který ji má uspat tak, že bude dva dny vypadat jako mrtvá.

Ilustrační foto Zdroj: babblingbrookphotography.com

Ilustrační foto Zdroj: babblingbrookphotography.com

V den své svatby s Paridem Julie vypije obsah lahvičky, a protože si všichni myslí, že opravdu zemřela, pohřbí ji v rodinné hrobce Kapuletů. Vavřinec pošle zprávu Romeovi, ten ji nedostane, a když se vrátí za Julií do Verony, zabije v boji Parida a najde Julii mrtvou. Kvůli zármutku a z touhy umřít vedle Julie vypije silný jed a zemře. Za pár chvil se probudí Julie, uvidí mrtvého Romea a jeho dýku, jíž se probodne. Zděšení manželé Kapuletovi i Montekovi si jako symbol smíru nad mrtvými těly svých dětí podají ruce.

Prolog a pět dějství

Toto Shakespearovo drama můžeme rozdělit na prolog a pět dějství, je psáno jambickým veršem. Objevují se v ní různé básnické figury, prvky prozaické i lyrické a slova z různých vrstev slovní zásoby. Shakespearovým stylem psaní se inspiroval například Karel Hynek Mácha při tvorbě slavného Máje.

Tato kniha za přečtení určitě stojí, je považována za klasiku anglické literatury. Dnes už není snad nikdo, kdo by o tomto slavném páru neslyšel. Tak proč se nedozvědět o jejich lásce více?

Julie Romeovi:

„Kde ses tu vzal? A proč jsi přišel? Mluv!

Zahradní zeď je vysoká a strmá,

a toto místo smrt, když uvážíš,

kdo jsi, kdyby tě zastih‘ někdo z našich.“

Název: Romeo a Julie
Název originálu: Romeo and Juliet
Autor: Shakespeare, William
První uvedení hry: 1595

Hodnocení: **** (75%)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

William Shakespeare: Žal Juliin a bolest Romeova