Menu
TOPZINE.cz
Vzdělání a kariéra

Wikiskripta a Mefanet pomáhají medikům

Redakce

Redakce

11. 1. 2010

medik knížkaO tom, že studium na medicínských oborech není žádné blaho, asi není třeba moc diskutovat. Látka je obtížná, její pochopení důležité a je jí skutečně velké množství. Není divu, že se medici rozhodli si navzájem trochu pomoci  k úspěšnému proplutí studiem.

medik 1

Každý, kdo se pohybuje ve společnosti, nebo alespoň na netu, už slyšel o Wikipedii. Otevřená encyklopedie, do které může psát v podstatě každý, se stala fenoménem doby a slušnou berličkou pro studenty všech věkových kategorií a oborů. Spousta komunit zaměřených na všechno možné, od specifických počítačových her až po různá hobby, si oblíbila tento systém a vytvořila si své „miniwikipedie“ zaměřené na konkrétní téma.

Prvním krokem k něčemu takovému byla konference, která se konala v roce 2007. Na té se sešli významní představitelé šesti lékařských fakult v České republice a odstartovali projekt Mefanet, tedy spolupráci českých a slovenských lékařských fakult. Jejím cílem bylo vytvoření sítě výukových pracovišť, která by si měla navzájem pomáhat a posouvat vývoj v oboru rychleji, než by tomu bylo při separované činnosti. Dalším cílem pak je předávání výukových materiálů hladkou a nekomplikovanou cestou.

Projekt Wikiskripta je pak právě onou mutací Wikipedie, která má studentům pomoci s jejich výukou. Jedná se o dítě Mefanetu, které mu dobře slouží v naplňování jeho stanovených cílů. Sami autoři na stránkách projektu uvádějí, že skripta nemají sloužit jako encyklopedie, ale spíše jako kapitoly v učebnici. Já jsem si pod tím představil jakási skripta složená ze všech možných výpisků, přednášek, učebnic, příruček atd. atd. Prostě z toho, čím kdo přispěje. Myšlenka je to podle mě velice dobrá. Přiznejme si sami, kolikrát jsme použili výpisky někoho jiného nebo je alespoň zkombinovali se svými, porovnali, utřídili…

Pokud vás tento projekt zajímá a chcete o něm vědět více, čerpat informace nebo dokonce sami přispět, navštivte webovou stránku http://www.wikiskripta.eu/index.php/Hlavn%C3%AD_strana. Další stránkou, která určitě stojí za prozkoumání, je pak http://www.mefanet.cz/, kde se dozvíte všechno o síti mezi lékařskými fakultami.

Na závěr už jen zbývá popřát podnikavým medikům mnoho úspěchů při obohacování wikiskript a při studiu. Ostatně, jednou nám třeba budou dávat dlahu právě podle informací z této stránky.

Ohodnoťte tento článek:
1
Právě čtete

Wikiskripta a Mefanet pomáhají medikům