Menu
TOPZINE.cz
Studium

Wikipedia oslavila 10 let!

Redakce

Redakce

2. 2. 2011

Začala nenápadně a prostě, ale za těch deset let z ní vyrostla holka, co vám odpoví na každou otázku. Tento neziskový projekt svobodné encyklopedie oslavil narozeniny na více než 200 místech světa. Čím nás ještě může překvapit?

Wikipedia slaví 10 let! Zdroj: wikipedia.org

V polovině ledna 2001 se zrodil tento projekt a vyzval lidi ze všech stran, aby společně vytvořili svobodnou encyklopedii. Nevíte, co je to tužka? Wikipedia vám poskytne široké spektrum vysvětlení, od historie až po tvrdost tužky. Přesně tak Wikipedia začínala. Ale právě díky tomuto hledisku, šíři záběru a polopatickým vysvětlením, šly počty článků nahoru. Prvních tisíc bylo napsáno ani ne za měsíc. Už v druhém roku fungování vznikly nové jazykové verze, i česká. Každý může přiložit ruku k dílu, každý se může podělit o své vědomosti.

Kvantita i kvalita?

Dnes na ní více než 400 milionů lidí měsíčně hledá nějaký ten pojem. Proto se také klade velký důraz na kvalitu článků, která občas skomírá právě kvůli tomu, že přispívat může každý. Česká Wikipedia má více než 185 tisíc článků a naštěstí se stále více soustředí na jejich kvalitu. Mladší sestra Wikislovník také roste do krásy. Se svými dvaceti tisíci hesly si pokorně bere za příklad celosvětový milionový slovník.

Oslavy na celém světě

Oslavy byly rozmanité. V Bukurešti se wikipedisté sešli u piva, V Tel Avivu byla filmová projekce, v Nairobi spustili nový školní projekt a Praha se zapojila večerním koncertem.

Další cíle

Wikipedia chce do roku 2015 zajistit přístup miliardy lidí a přesvědčit více čtenářů, aby editovali. Velký cíl je také zapojit více lidí z jižní polokoule, kvůli rozmanitosti encyklopedie. Jeden ze zakladatelů Jimmy Wales tedy vybízí: „I když máme miliony článků, i když máme stovky jazyků, stále je před námi hodně práce. Takže chci každému ‚tam venku‘ říct: Jestli jste nikdy needitovali Wikipedii, zkuste to. Stačí kliknout na záložku ‚editovat‘.“

Wikipedia byla také jeden z prvních internetových zdrojů, který 11. září 2001 informoval o teroristickém útoku na WTC v New Yorku.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Wikipedia oslavila 10 let!