Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Whisky s vodkou: Nebezpečně namixovaná komedie

Pavlína Nouzová

Pavlína Nouzová

31. 10. 2009

whisky-s-vodkou-1Jo, zkuste si to někdy sami smíchat. Objevíte zcela nové dimenze. Nové možnosti. A určitě se i zasmějete. O tom všem je tato německá hořkohořká komedie.

Zdroj: Distributor filmu

Zdroj: Distributor filmu

Na první pohled ve vás může tento název evokovat jakousi pochybnou teenage komedii. Jenže to byste narazili – Whisky s vodkou je neskutečně zábavný německý film, který na vás vybalí jak problémy hlavních hrdinů, tak možná i vaše vlastní. Hlavním hrdinou je už trochu starší, zato pořád nesmírně přitažlivý svůdník Otto (Henry Hübchen). Můžete si pod ním představit jakéhosi Jacka Nicholsona v době Čarodějek z Eastwicku. Miluje ženy, ony milují jeho. Zrovna natáčí nový film – jeho rolí je seladon uprostřed milostného trojúhelníku: matka, dcera a ten velice šťastný muž, který si s nimi oběma užívá. Problémem je, že ženy nejsou jeho jedinou vášní. Také miluje alkohol. Ovšem on jeho už moc ne. A tak se přihodí, že velký pan umělec se opije během natáčení a pak zvorá jednu scénu. A režiséra nenapadne nic lepšího, než sehnat mladšího dubléra, který bude flákačského Ottu psychicky popohánět.

Pokud vám je 50 a výš, snímek vás bude ohromně bavit. Jestli jste ale staří jak já, uznáte tak akorát některé jeho kvality, ovšem nijak extrémně vás nezaujme. A to je zásadní problém. Whisky s vodkou jsou jasně zaměřený film na určité divácké spektrum. Jistě že si ho může „užít“ kdokoliv, ale nezachytne v něm tu naléhavost a tvrdý, neúprosný humor. Já sama jsem se zděsila, když jsem zjistila, že pochází z německé produkce. Nejedná se ale o nic trapného či nejapného. Jakožto situační komedie je Whisky s vodkou perfektní – ve chvílích, kdy se smát máte, se skutečně smějete. Takže první bodík je splněn.

Zdroj: Distributor filmu

Zdroj: Distributor filmu

Dalším bodíkem jsou herci. Nejsem žádným veleznalcem německých snímků 21. století, je ale jasné, že do všech rolí nebyli nasazeni nějací začátečníci. Zmíněný Hübchen, doprovázen známější Corinnou Harfouch, jsou esa současné kinematografie Německa. Dokážou se do své role vcítit – rozpoznají, kdy mají hrát herce a kdy obyčejné lidi, kteří se jen plácají ve svém zmateném životě. Přitom se pohybují na tenkém ledě.

Když pohlédneme do historie, zjistíme, že „film ve filmu“ se objevil už v takových majstrštycích jako Sunset Boulevard či 8 ½. A autory těchto snímků byli skutečně slavní a schopní umělci. Jak se tedy režisér Andreas Dresen, který za sebou nemá nic moc pro naši krajinu známého, může vyrovnat takovému Fellinimu nebo Wilderovi? Těžko, to je ta odpověď. A tak seč se herci snaží, seč se snaží režisér nebo scénárista, nemohou se nikdy vyrovnat svým vzorům. Nijak nechci jejich práci znevažovat, ovšem je znát, že minimálně Dresen obdivuje italský neorealismus. Zpodobňuje zde hrdiny s tehdejší lehkostí, zároveň ale i dramatičností, v určitých chvílích škádlivou erotičností. Jenže to je pořád málo.

Zdroj: Distributor filmu

Zdroj: Distributor filmu

Děj možná odsýpá, ale nijak vás „nechytne“. Díváte se na něco, co si za pár let už prostě nebudete pamatovat. Něco zajímavého, ne ovšem zlomového. Humor je neúprosný, smějete se sebevíc, ale postrádáte jakési kouzlo filmu. A bohužel na vás sem tam zaútočí nebezpeční nepřátelé scénáristů – to jest nelogičnosti. Přece se celý štáb mimo natáčení jenom nepeleší! Přece štáb nenatočí film nadvakrát jenom kvůli jednomu donchuánovi, co si rád vyhodí z kopýtka!

Jestli si ale něco zamilujete, jsou to postavy. Ať už hlavní herecký talent Otto, nebo jeho náhradník, neustálý smolař Arno (Markus Hering). Whisky s vodkou ale není ničím novým pod sluncem. Abyste si tento snímek užili, nestačí mít rád jenom whisky nebo jenom vodku. Musíte mít rádi oboje v jedné skleničce zároveň. (Rozumějte: mít rádi vtipné momenty, které jsou pláči, a zbožňovat rádoby nestárnoucí hrdiny.) A to holt zvládnou jen někteří.

Whisky s vodkou (Whisky mit Wodka)

Komedie / Drama
Německo, 2009, 108 min

Režie: Andreas Dresen
Hrají: Henry Hübchen, Corinna Harfouch, Sylvester Groth, Tilo Prückner, Peter Kurth

Hodnocení: 3***

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Whisky s vodkou: Nebezpečně namixovaná komedie