Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Webkomiks: Je budoucnost komiksu na internetu?

Jiří Tichý

Jiří Tichý

29. 3. 2011

Dnes jsou on-line knihy, hudba a filmy i lidé. Nikoho asi nepřekvapí, že nejinak je tomu i s komiksem. Superhrdinům už dlouho nestačí jen papír, proto se přestěhovali nejen do hollywoodských blockbusterů, ale i do nekonečného světa jedniček a nul. Na internet.

FOTO: Komiks

Bude takto vypadat komiks i v budoucnu? Foto: Eva Makovská, Topzine.cz

Už od počátku éry počítačů se lidé snažili zobrazovat na svých monitorech obrázky. A co jiného je komiks, než k sobě poskládané obrázky, které vyprávějí svou vzájemnou blízkostí a provázaností příběh? Otázkou ale zůstává, co se s komiksem děje, když se přesune do neustále se měnícího světa internetu. Zůstane stejný, nebo ho webové prostředí změní?

Odpověď není jednoduchá, navíc vždy závisí na konkrétním komiksu a na konkrétním záměru, který s ním jeho tvůrce měl. Základní změnu však představuje způsob, jak se takový webový komiks čte. U filmů je to snazší, protože jejich přehrávání na monitoru počítače se o moc neliší od stříbrného plátna nebo televize, ale komiks může na internetu vypadat jinak, než jsme zvyklí.

Zprvu šel toutéž cestou jako film, proto je možné často narazit na díla a dílka, která byla pouze oskenována a umístěna někde na webových stránkách. Avšak na rozdíl od filmových diváků nejsou komiksoví čtenáři nijak připraveni na to, jak se takový naskenovaný komiks čte, a tak se můžou na elektronických výletech za svými hrdiny setkat s různými simulátory, jež se snaží zachovat specifika čtení komiksu, jak ho znají ze sešitové podoby.

Proto na internetu uslyší čtenář místo šustění otáčené stránky kliknutí, jehož pomocí otočí list nebo si přiblíží stránku kvůli zajímavému detailu. Mizí tak kouzlo hmotného sešitu, který se dá držet v ruce a nepotřebuje žádné baterie. Navíc jen málokoho baví sbírat e-dokumenty. Velká složka na disku přece jen není totéž jako zaprášený a lehce zašlý štos komiksových sešitů v knihovně.

Nekonečné plátno a další zlepšováky

Avšak prostředí internetových stránek má i své klady. Pokud tvůrce pochopí, že se už nemusí omezovat skládáním jednotlivých políček vedle sebe tak, aby se vešly na stránku sešitu, otevírá se před ním nový svět. Webová stránka může být přece jakkoli velká, pro monitor to není žádný problém. A tak se mohou jednotlivá okna skládat na nekonečné plátno bez nutnosti otáčení stránek a nechtěného přerušování čtení.

příklad využití nekonečného plátna

Takto Scott McCloud ilustroval svou myšlenku nekonečného plátna, zdroj: archiv Scotta McClouda

Ale tím to nekončí. Když už je k dispozici nekonečné plátno, nemusí se dodržovat velikosti jednotlivých obrázků ani směr, kterým je obvyklé číst. Obrovská plocha dokonce umožňuje postavit na tomto nekonečném plátně pavouka různých navzájem provázaných příběhů, které se v některých místech střetávají. Limity téměř neexistují.

Velkým propagátorem těchto nových technik se stal americký komiksový tvůrce Scott McCloud. Se svou láskou ke kresleným příběhům došel tak daleko, že o komiksovém médiu a jeho výrazových prostředcích napsal knihu, samozřejmě formou komiksu. Na svých internetových stránkách v sekci s názvem webkomiks ukrývá příklady, jak využít internetu tak, aby to komiksu prospělo a něčím ho to obohatilo.

Na příběhu o jeho posedlosti šachy je vidět, jak lze využít nekonečné plátno a ve webkomiksu The Right Number čtenářům ukazuje, jak by mohl komiks budoucnosti vypadat. Jednotlivé obrázky jsou obsaženy v předchozích a kliknutím se zvětšením prolnou. Odpadá tak těkání pohledem, ale ne každému můsí být tato novinka po chuti.

Webkomiks od velkých vydavatelství s alternativou

Nových možností ale využívá jen málokdo. Většina komiksů na internetu je stále konzervativních. Zužitkování se dostává spíše obchodní stránce věci. Na domovské stránce Marvelu nebo DC comics je možné si komiksy určené pro internetovou prezentaci koupit podobně jako hudbu. Návštěvník se ale nedočká žádné inovace, jen celkem příjemného uživatelského rozhraní, které je o trochu lepší u Marvelu.

DC zato při čtení využívá jakéhosi zaostření po okénku, kdy se velikost obrazu přizpůsobí přesné velikosti konkrétní scény. Čtenář sice ztratí trochu svobody (samozřejmě má i klasické možnosti čtení), ale na druhou stranu plynule prochází komiksem přesně tak, jak to autor zamýšlel.

stripgenerator.com

Jak si na stripgenerator.com vytvořit vlastní komiks, zdroj: reprofoto stripgenerator.com

Internet poskytuje prostor pro sebevyjádření (nebo jakékoli jiné vyjádření) nejen velkým vydavatelstvím, ale v podstatě komukoli. Nejen že si každý může doma vytvořit vlastní dílko a pak ho prostřednictvím webu sdílet s velkou spoustou lidí, ale existují i možnosti pro ty méně kreslířsky zdatné.

Na stránce stripgenerator.com si může každý svůj vlastní komiks poskládat. Stačí mít jen nápad a alespoň určitou představu, jak by to mělo vypadat nebo chuť improvizovat. Postavičky i různé předměty už jsou zde pro všechny připravené i s určitou mírou interaktivity, aby nebyla příliš omezena kreativita uživatelů. Nevýhodou zůstává, že pokud se rozhodnete takový komiks vytvořit, jen těžko docílíte alespoň částečné vizuální originality. Daleko důležitější je proto příběh nebo pointa.

Jak to dělá George Lucas

Fanoušci hvězdných válek si možná povšimli, že na oficiálních stránkách seriálu The Clone Wars se jeden webkomiks nachází a navíc je zadarmo k přečtení (Marvel a DC toho čtenářům zadarmo poskytnou jen tolik, aby je navnadili utrácet). Vychází po částech společně s jednotlivými díly seriálu a vždy jedna řada seriálu znamená jeden celý komiks. Tvůrci světa Star Wars tak používají opačnou strategii než je zvykem.

online comic Star wars The Clone Wars

I v online komiksu často uslyšíte svištění světelných mečů, zdroj: reprofoto starwars.com

Většinou vychází nejdříve komiks, a když je úspěšný, dočká se filmového zpracování. Ovšem George Lucas nejprve natočil původní trilogii a poté okolo ní začal tvořit ne celý svět, ale rovnou celou galaxii. Stejným způsobem je to i s webkomiksem z prostředí Klonových válek. Jen bude trochu pohodlnější mít rychlejší internetové připojení. Nevím, jestli jsou servery umístěny v předaleké galaxii, ale nahrávací časy byly trochu otravné.

Internet tak nabízí komiksu, jeho tvůrcům, ať už profesionálním nebo amatérským, a fanouškům spoustu možností. Pro naši malou kotlinu je trochu škoda, že většina z nich se omezuje na angličtinu, ale to se stalo ve světě jedniček a nul skoro pravidlem. Nechme se tedy překvapit, co nám komiksové zítřky přinesou.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Webkomiks: Je budoucnost komiksu na internetu?