Menu
TOPZINE.cz
Sport

Wakeboarding: Snowboarding ve vlnách

Martin Slabý

Martin Slabý

26. 5. 2010

Počasí tomu sice nenasvědčuje, ale léto se nezadržitelně blíží. A právě na toto období se těší vyznavači dalšího ze sportů, který bychom vám v následujícím článku rádi představili – wakeboardingu.

Wakeboarding

Wakeboarding Zdroj: milehighwakeboarding.com

Kombinace snowboardingu a vodního lyžování – asi tak by se nejstručněji dal charakterizovat wakebording. Sport, jehož kolébkou jsou Spojené státy americké přibližně poloviny osmdesátých let.

U počátků wakeboardingu stojí jistý Tony Finn, který roku 1985 vyvinul takzvaný skurfel, což bylo něco mezi vodními lyžemi a surfovým prknem taženým za lodí. Netrvalo dlouho a na skurfel byly poprvé připevněny držáky pro nohy, což se ukázalo pro rozvoj sportu jako naprosto zásadní. Wakeboarding, tehdy ještě znám spíše pod názvem skiboarding, byl stále více populární a na počátkem devadesátých let pronikl i na televizní obrazovky.

Po několika „hluchých“ letech způsobených nedostatkem inovací se wakeboard přece jen dočkal řady změn, což sport opět posunulo dopředu. Prkno bylo užší a svým tvarem připomínalo slalomovou lyži, důlky na skluznici umožňovaly lepší pohyb po vodě. Velmi populárním se stal „twin tail“ neboli prkno se dvěma konci, na kterých byly připevněny ploutve (flosny).

Wakeboarding

Wakeboarding Zdroj: extrememarine.cc

Dalším zlomovým datem v historii wakeboardingu byl rok 1990, kdy byla Jimmym Redmonem založena Světová organizace wakebordingu, což byl další krok k uznání legitimity sportu. Wakeboardeři začali soutěžit na profesionální úrovni, začal vycházet wakeboardový magazín, wakeboarding pronikl i na X – Games, kde byl díky televizním přenosům představen milionům diváků.

Český wakeboarding má ve svém rodném listě zapsán rok 1994, kdy s ním začala skupinka nadšenců na známém Kamencovém jezeře poblíž Chomutova. Mezi nejznámější české wakeboardisty patří mnohonásobní mistři republiky Gabriela Holcová a Miloš Veselý, dále například Zdeněk Ševčík, Zora Kusnjerová, Petr Halva, Tomáš Hušek či Martin Šejna.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Wakeboarding: Snowboarding ve vlnách