Menu
TOPZINE.cz
Literární klub

Vzhůru do sklepů! v K4 tentokrát s hvězdičkou, Honzou Jíchou a Dagmar Sedlickou

Tereza Tlachová

Tereza Tlachová

19. 12. 2010

FOTOVe středu 1. prosince se od 20 hodin v klubu K4 v Celetné konal již třetí podzimní literární večer Vzhůru do sklepů. Ze své knihy Co mají muží v kalhotách předčítala Dagmar Sedlická, hudebně a slovně ji celý večer doprovázel Jan Jícha.

FOTO: Jan Jícha

Jan Jícha                                     Foto: Kateřina Mikešová, Topzine.cz

Třetí literární večer z cyklu Vzhůru do Sklepů byl tentokrát s hvězdičkou, mělo se totiž mluvit (nejen) o sexu. Ona hvězdička nakonec ale reflektovala i počasí venku: z nebe se sypaly bílé hvězdičky sněhu, které zkomplikovaly cestu nejen oběma hostům, ale také příchozím návštěvníkům.

Sníh, všude jen sníh

Když se v příjemně vyhřátém klubu K4 konečně (i když se zpožděním) objevil Jan Jícha, srdce všech diváků, kteří ho znají z jednoho z jarních večerů, zaplesalo. Ani jeho cesta se však neobešla bez zážitku se sněhem, po půlhodinové cestě tramvají mezi jedinou zastávkou musel nakonec vystoupit na stejném místě, kde nastoupil, a jít pěšky.

Těžko nás tedy překvapí, že první zahraná píseň večera se jmenovala Sníh. Následovala trampská píseň napsaná tak, jak by to udělal Jaroslav Vrchlický, s názvem Poesie trampingu. On totiž tramp je takové embryo hudebníka, řekl Jícha. Jaký názor na tramping a jeho písně má jeho manželka? Ještě nikdy se mi nepodařilo složit píseň, která by byla trampská a líbila se mé ženě, dodal vzápětí.

Rychlost Viewegh 2

Mluvilo se také o Jíchově nové knize Průšvih v Lurdách. Je to takové nechtěňátko, svěřil se nám. Po vydání jeho do té doby poslední knihy Maturita se mu ozval redaktor Torstu s tím, že by mu chtěli něco vydat. Jícha nabízel svůj zpěvník 101 písniček, ale redaktor se nedal s tím, že ještě má určitě něco jiného v šuplíku. Tak jsem posbíral všemožné články z různých časopisů a vznikl Průšvih v Lurdách, glosoval celou situaci.

FOTO: Dagmar Sedlická

Dagmar Sedlická, Foto: Kateřina Mikešová, Topzine.cz

„Přesto, že je ti teprve třicet, už jsi vydal 11 titulů, to je taková rychlost Viewegh 2? „ ptala se moderátorka. Na to Jícha odpověděl, že v současné době už připraveného k vydání „fakt nic nemá“. Po písni Krize konečně dorazil druhý host večera: spisovatelka a psycholožka Dagmar Sedlická. Autorka známá jako publicistka i spisovatelka úvah o lásce, sexualitě a vztazích začala předčítáním svých básní, spíše drobných aforismů na téma láska, nevěra či žárlivost.

Sex, zdravověda, pindíky

Poté přišly na řadu úryvky z knihy Co to mají v kalhotách?, kterou v případě zájmu prý najdete v knihkupectví v oddělení zdravověda. Nejhorší pro autora je, když napíše knihu o sexu a pak zjistí, že ji najde v tomto oddělení, popisovala situaci Sedlická.

FOTO: Jan Jícha

Jan Jícha hrající Foto: Kateřina Mikešová, Topzine.cz

Čím lepší sex, tím velkorysejší muž

Jedním ze stěžejních témat nejen mužské sexuality je také nevěra. Já svůj názor na nevěru měním každých 5 let, svěřila se Sedlická. Jaký názor na nevěru má mužský element Jan Jícha? Manželství neznamená imunnost vůči kouzlu jiných žen, řekl. Cizí postele však nevymetá a když s manželkou mluví o jiných ženách, prý jí to nevadí. Nakonec stejně zjišťuje, že to má doma lepší.

Na další literární večery se můžete těšit v letním semestru, první z nich proběhne na konci února. A na jaké hosty se můžete těšit? To zjistíte, budete-li sledovat třeba profil cyklu Vzhůru do Sklepů! na Facebooku, anebo literární pozvánky na Topzine.cz.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Vzhůru do sklepů! v K4 tentokrát s hvězdičkou, Honzou Jíchou a Dagmar Sedlickou