Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Vzhůru do sklepů tentokrát s mladými talentovanými básnířkami!

Tereza Tlachová

Tereza Tlachová

18. 11. 2010

Vzhůru do sklepů!11. listopadu sice nepřiklusal Martin na bílém koni, ale zato se konalo již druhé literární setkání tohoto podzimu Vzhůru do sklepů. Tentokrát byly k vidění a slyšení dvě zatím neznámé básnířky Vladěna Ptáčková a Tereza Verecká, hudebně je doprovodil Adam Rut.

Vzhůru do sklepů!

Plakát k cyklu Vzhůru do sklepů!, Autor: Klára Kolářová

Vzhůru do sklepů! výjimečně v netradičním čtvrtečním čase s podtitulem Generálka na vánoční besídku. Mihotající světlo svíčky, vánoční osvětlení a stromeček. Proč vánoční besídka už teď? To abychom diváky nepřehlcovali v době, kdy Vánoce už budou skutečně klepat na dveře.

Dárek dva v jednom

Oběma mladým autorkám zajisté toto předvánoční naladění nevadilo, proto jsme se dozvěděli, jaké netradiční dárky dostaly od svých přátel k Vánocům a zda měly rády vánoční besídky. Tereza Verecká prozradila, že jako vánoční dárek dostala dva křečky, kteří se ovšem začali velmi rychle množit, a tak měla domy brzy křeččí farmu čítající kolem 25 kusů. Vlaďka Ptáčková prý zase dostala k Vánocům morče, to ovšem nevěděla, že je to dárek dva v jednom, neboť samička byla (řečeno jejími slovy) otěhotněná.

FOTO: Tereza Verecká

Tereza Verecká, Zdroj: z archivu Terezy Verecké

To nějak nemohli pochopit ani diváci v sále, proto se první dotaz týkal tohoto netradičního tématu s rozením morčat. Po vysvětlení všech biologických nesrovnalostí zahrál Adam Rut a začalo se číst. Jak se obě dámy ke psaní vůbec dostaly? Vladěnu Ptáčkovou objevil na literární akademii (zde Vlaďka studuje) Jiří Dědeček, původně totiž psala prózu. Tereza Verecká byla již od mládí k psaní předurčena. Jako dyslektitk a dysgrafik totiž nezvládla delší diktát než dva verše. To vše uplatnila při pozdějším studiu na akademii Jaroslava Ježka v oboru scénáristika.

BALADA SMUTNÝCH HADRŮ
Podprsenky všude po sušáku
kalhotky se koušou nudou ve skříni
trenýrky rozházené přes podlahu
pozvolna nasávaj lacinou kuchyní
Bytní se koupou vedle ve sporáku
pod plynem, aby se lépe usušili
za zdí schne sykot tažných ptáků
až prádlo z nudy prořezává žíly
(Vlaďka Ptáčková)

Dvojici dívek doplňoval jako mužský element Adam Rut, ten se během celého večera pilně staral o hudební doprovod. Adam studuje režii na DAMU a jeho texty se vyznačují černým humorem, hravostí i melancholičností. Text písně o šeredných dívkách, které by se měly házet ze skály, by mu mohl závidět i Karel Plíhal.

FOTO: Vladěna Ptáčková

Vladěna Ptáčková, Zdroj: archiv Vladěny Ptáčkové

Hudbu Adama Ruta doplňoval a tvořil s ní ostrý kontrast také styl obou nadějných básnířek. Zatímco poezie Terezy Verecké je plná slovních hříček, fantazie, zvířat, vtipu, humoru a komických situací; básně Vladěny Ptáčkové jsou z jiného těsta. Hluboká metaforičnost, tělesnost, melancholická nálada, zvukomalebnost i pravidelný rým tvoří ostrý protiklad k Terezině hravosti. Spolu s Rutovými texty dokonalý umělecký zážitek.

FOTO: Adam Rut

Adam Rut, Zdroj: osamelipisnickari.cz

Nesmíme zapomenout také zmínit projekt Knihobazar, jež se zrodil z nápadu Vlaďky Ptáčkové. Jmenuje se Knihobazar a jedná se v podstatě o adopci odložených knih. Máte doma v poličce nějakou knihu, kterou nečtete nebo máte nějakou knihu dvakrát? Šup s ní v době konání večera Vzhůru do sklepů do klubu K4 v Celetné! Zde ji můžete buď vyměnit, nebo si za cenu 20 Kč jinou knihu zakoupit. Ale pozor! Plné krabice knih z pozůstalosti nám zatím do K4 nenoste, celý projekt je teprve v začátcích. Přesto doufáme, že se nápad podaří zrealizovat a opuštěné knihy najdou své adoptivní rodiče!

V noci k mé posteli chodívá holčička
co svírá v ruce malého koníčka.
Koníček má v hubě malinkou holčičku…
Takové memento holek a koníčků
(Tereza Verecká)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Vzhůru do sklepů tentokrát s mladými talentovanými básnířkami!