Menu
TOPZINE.cz
Vzdělání a kariéra

Vzdělávací hračky: Jak si hrát a učit se zároveň?

Nikola Reindlová

Nikola Reindlová

22. 12. 2010

FOTO: DětiVánoce už jsou za dveřmi, ale vy ještě nemáte dárek pro mladšího brášku? Co takhle jednou zkusit něco originálnějšího a užitečnějšího než tisícího plyšáka? V obchodech totiž najdete desítky tzv. educational toys, do češtiny překládaných jako učící nebo vzdělávací hračky. Mladší sourozenec tak najde pod stromečkem hračku, která ho bude bavit a ještě se díky ní něco naučí.

FOTO: Děti

Děti si můžou hrát a učit se zároveň, Zdroj: sxc.hu

Pravdou ovšem je, že odborná obec není v názoru na tyto hračky jednotná. Někteří z nich jsou přesvědčeni o tom, že se děti učí při kontaktu s jakoukoli hračkou. Tímto způsobem poznávají svět. Na druhou stranu vzdělávací hračka nemůže děti nijak negativně ovlivnit, tak proč by se nemohly učit čísla a geometrické tvary už odmala? Může to pro ně být do budoucna jedině výhoda.

Hračka hraje roli ve vývoji dítěte

Vzdělávací hračky jsou vytvořeny tak, aby dítě rozvíjely nejen po stránce intelektuální, ale i sociální a psychické. Vždy jsou zaměřeny na podpoření konkrétní dovednosti.

OBR: PuzzlePro ty nejmenší jsou dobrým začátkem klasické dřevěné kostky, na kterých se naučí základní poznatky z fyziky (pokud nebudeme dávat kostičky rovnoměrně, věž nám spadne) a zároveň pochopí i koordinaci mezi očima a rukama.

I takové hračky, který má každý z nás doma, jako je lego a puzzle, rozvíjejí koordinaci očí a rukou, učí se trpělivosti a prostorovému chápání.

S věkem dítěte roste i složitost takových hraček. Malí školáci si mohou například zkusit složit orgány ve správném pořadí do lidského těla nebo si mohou zaexperimentovat se základními chemickými pokusy.

Vzdělávací hračka není jen lego

V dnešní době už to není tak, že by ve školce byla k dispozici pouze jedna dřevěná stavebnice, a tím by se vzdělávacím hračkám učinilo za dost.

Mezi vzdělávací hračky se počítají jednak klasické stavebnice (Lego, Merkur), tak i elektronické hračky (malá násobilka, kde se rozsvítí kontrolka, když správně spojíte příklad a výsledek), zmenšené modely reálných věcí (lepení letadýlek, papírová zvířátka), hudební nástroje (barevné části xylonofu, které fungují jako noty), různé skládačky (puzzle), vědecké sady (sestavení lidského oka, fyzikální pokusy).

Poptávka rodičů je poměrně velká a hračkářský průmysl rozhodně nezahálí a každý rok představuje novější a lepší hračky. Někdy ovšem spíš než vzdělávací hračku vyprodukuje hračku, řekněme, vtipně zbytečnou. Jak jinak si totiž vysvětlit vzdělávací hračku v podobě pěny na holení a umělé žiletky pro malé chlapce?

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Vzdělávací hračky: Jak si hrát a učit se zároveň?