Menu
TOPZINE.cz
Vzdělání a kariéra

Výzva Topzine.cz jménem studentů všem médiím

Redakce

Redakce

6. 2. 2010

novinari-respektRádi bychom tímto příspěvkem poděkovali všem našim starším kolegům napříč českými médii za jejich aktivity v odhalování nepoctivých studentů, politiků, významně postavených osobností, ale i jiných lidí, kteří porušili svůj imatrikulační slib zavazující je k řádnému a poctivému studiu. Současně je však žádáme, aby se nesnažili za každou cenu poškozovat jména některých univerzit nebo fakult.

Náhled na příspěvek Marka Švehly z Respektu, Zdroj: respekt.ihned.cz

Náhled na příspěvek Marka Švehly z Respektu, Zdroj: respekt.ihned.cz

K této výzvě médiím nás přiměl článek novináře Marka Švehly v týdeníku Respekt, který se kriticky opírá do českých univerzit, kde se vyučuje žurnalistika, zejména do Karlovy univerzity a její Fakulty sociální věd.

Velice si ceníme i zkušeností kolegyně autora článku v Respektu, Ivany Kottasové, které byl v článku dopřán prostor pro srovnání jejího studia žurnalistiky v Praze se zkušenostmi z City University London. Ovšem byli bychom rádi, aby se v dalších obdobných případech naši kolegové o své praktické zkušenosti podělili přímo s vedením konkrétní katedry vysoké školy, kde určitě nové nápady ocení.

I my sami budeme rádi, pokud Ivana Kottasová nebo jiný zkušený žurnalista budou ochotní podělit se o poznatky ze zahraničí a další rady s naší redakcí Topzine.cz, kterou tvoří okolo 200 studentů. Právě mezi námi jsou studenti žurnalistiky a podobných oborů zabývajících se médii či studenti, kteří by se rádi těmto studiím věnovali. Upozorňujeme, že jsou mezi námi studenti těchto oborů z nejrůznějších státních i soukromých škol a zkušenosti si vzájemně vyměňujeme, nemáme potřebu vychloubat se studiem na té či oné škole a pomlouvat ostatní.

Podobné články, jako uveřejnil Marek Švehla, nás i jiné studenty mohou jen poškodit a věříme, že ani autor příspěvku v Respektu by neměl radost, kdyby byl v situaci poctivého studenta, který se snaží získat praxi či zaměstnání, a někdo ve stejný okamžik očerňoval v médiích jméno jeho školy.

Tentokrát novinář zaříznul pilkou do větve, na níž sedí možná jeho budoucí kolegové. Příště může do nějaké redakce obdobně přijít elektrikář vyměnit žárovku, podělí se s redakcí o svých studijních zkušenostech elektrotechniky ze zahraničí a poškozeni mohou být i studenti dalších vysokých škol.

Je zřejmé, že po studiích, při shánění zaměstnání, se u každého čerstvého absolventa odhalí jeho skutečný zájem o obor a dosavadní praxe. Bez ohledu na obor, fakultu nebo školu. Praktické zkušenosti nabude každý, kdo o ně skutečně stojí. Redaktorka Kottasová se za nimi vydala do ciziny, my jsme se rozhodli převést své teoretické znalosti získané z českých univerzit do praxe zde, na Topzine.cz.

Děláme chyby, jsme jen lidi, studenti, co se chtějí něco naučit a předvést. Proto ještě jednou prosíme své kolegy z jiných médií, aby na nás mysleli, než si vezmou do hledáčku opět nějakou školu.

Děkujeme!

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Výzva Topzine.cz jménem studentů všem médiím