Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Vyzrálejší Toxique navazují na svůj úspěšný debut novou deskou Outlet People

Redakce

Redakce

25. 9. 2010

Outlet People, nové album kapely Toxique, a druhé v pořadí, se zdá kompaktnější než předchozí deska. Oproti debutovému albu jakoby kapela více sjednotila zvukové aranžmá a celkové směřování jedním směrem. Originalita ruku v ruce s kontrastem samozřejmě zůstává.

FOTO: Kapela Toxique

Kapela Toxique, Zdroj: archív

Po dvou letech se fanoušci této téměř nezařaditelné hudební kapely dočkali novinky, která opět příjemně překvapila. Z třinácti skladeb obsahujících stopy retro-popu můžete najít i prvky progressive-soulu, britpopu, souljazzu a grooverocku. Mezi své hlavní vzory uvádí kapela hudebníky jako jsou Stevie Wonder, Amy Winehouse, Gwen Stefani, John Mayer nebo kapely jako Moloko, Morcheeba a jim podobné …..

Je to snad důvod, proč si je napoprvé pletou se zahraniční kapelou? Mají prostě navíc, a o to jde, skvělá angličtina Kláry Vytiskové vás prostě nechá na pochybách, zda skutečně umí česky, pokud tuhle zpěvačku slyšíte poprvé. Navíc, až si poslechnete pár jejich skladeb, dokážete bez problému najisto identifikovat zcela mimořádný tón Klářina hlasu.

Stejně jako předchozí debutové album, nese se i Outlet people v podobném duchu. Je to album, které se dobře poslouchá jako celek, má jasné směřování a obsahuje mnoho dějových zvratů bránících úspěšně pocitům stereotypu. Už podle obálky by se dalo soudit, že se Toxique prozpívali do diametrálně odlišného stylu. Ale týká se to spíše jejich image. Jejich styl působí nezaměnitelně, ovšem stopy vyzrálosti nelze přeslechnout.

Booklet CD Toxique Outlet People, Zdroj: archiv

Svou změnu však dávkují postupně. První tóny skladby Field lines vám budou v jistém směru evokovat představu zmixované Katty Perry s Lilly Allen, ale s dokonalými vokály Kláry Vytiskové. Její zajímavě podbarvený hlas je tou správnou nuancí, která zdokonaluje toto speciální hudební těleso. Jemně nakřáplý v jistých momentech, ale vzápětí s rafinovaně přechází do holčičí nevinnosti.

Na albu naleznete skladby jako je taneční Shout, která už zazněla v rámci některých letních festivalů, jež Toxique poctili svou účastí. Volba singlu se zdařila. Její rytmika vás opravdu vykopne ze židličky anebo donutí skákat i se sádrou na noze, jak šla příkladem sama zpěvačka a frontmanka kapely Klára Vytisková. Její líbivá popová melodie vám ještě dlouho bude vyzvánět v uších. Obsahuje až koncertní atmosféru. Zkuste ji třeba při běhu.

Dále nám pražská hudební formace Toxique představila píseň Ring the Bells. Tak při téhle se mi okamžitě vybaví hudba Pink, se kterou se směle může měřit. Jedná se o jakousi ódu na čtyři kluky z kapely, pro které je Klára matkou i vůdkyní, která má vize a ke které si jdou pro schválení každého přišitého knoflíčku. Stupňující bicí v závěru, kostelní zvony a pořádný rachot se postará o dramatickou tečku.

Dalšími poklady na této desce jsou Cancel the dreams, What you say, 4 guys a Supersonic girl, která vzdáleně připomíná mix Gwen Stefani, motor kosmické lodi a disko beaty střídavě s rapem doprovázeným trubkami. Samozřejmě nelze nezmínit jmenovkyni alba Outlet people, která se počítá k dalším skvostům na této desce. V jejím závěsu se hlásí o slovo i bonbónek Is this love? Odpověď vám neprozradím, zkuste ji nalézt sami podle svého vkusu a gusta.

V hudebním světě na toxických notách se vám může snadno přihodit, že se stanete závislí. Nezaměnitelný hlas zpěvačky Kláry Vtiskové vede tuto pestrou a originální hudební koláž, aniž by působil neuceleným dojmem. Naopak, kapela perfektně zvládá spolupráci mezi sebou, což se můžete přesvědčit zejména na pódiu, kde uvidíte na vlastní oči, co tato toxická koláž dokáže vytvořit. Studiový zvuk alba je dokonalý, správná dynamika, kvalitní repertoár a originální hudební mix.

Celkově působí tohle album tak, že čím více ho budete poslouchat, tím spíše budete závislí. A pokaždé objevíte nějaký další do této chvíle skrytý moment. Hodí se pro všechny věkové kategorie, zejména pro mladší ročníky, tanečníky a hlavně hudební fajnšmekry. Doufám jen, že co nejrychleji vydají další desku. Jak si dáte dávku Toxique, chcete víc!

O jedno z deseti CD Toxique můžete soutěžit zde!

Toxique – Outlet people

Vydáno: 2010
Celkový čas: 45:35

Počet skladeb: 13
Skladby: Field lines, Shout, 4 guys, Ring the bells, White phosporus, what you say, cancel the dreams, lies, Supersonic girl, Outlet people, Tell me why, Is this love? Lonely Valentine
Vydalo: Toxique Music s.r.o.

Hodnocení: 4,5****/*

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Vyzrálejší Toxique navazují na svůj úspěšný debut novou deskou Outlet People