Menu
TOPZINE.cz
Sport

Vyzkoušejte lezení nad Vavřineckým potokem

Redakce

Redakce

19. 5. 2011

Nebaví vás překližka, chcete ochutnat přírodní kámen? Máte v deníčku už pěknou řádku přelezů a hledáte něco nového? Zkuste trip blízko Prahy za pár korun.

Převis 7c+/8a

Převis 7c+/8a Foto: Martin Mašek

Lezec český to má v dnešní době celkem snadné s výběrem lokality, kterou hodlá pokořit. Mnoho webů s jejich popisem je rozesetých po internetu. Avšak ne všechno je v nich zapsáno. A tak ani krásný rulový masiv kousek od Prahy v nich zapsán není.

Pražan má přepravu celkem snadnou. Zbytek republiky se bude muset dopravit do Prahy, nebo do Kolína, a z nich dále autobusem. Červeným metrem se dovézt na Háje, nasednout na 381 a vystoupit v Zásmukách na náměstí. To je vše, co požaduje při přepravě z Prahy. Pokud ještě vlastní kartu Pražana, vyjde ho cesta na lidových čtyřicet korun, což je při dnešních cenách částka velice příjemná.

Jednoduchá cesta? Jen zdánlivě!

Jednoduchá cesta, která nakonec až tak jednoduchá není Foto: Martin Mašek

Nákup jídla se vyplatí až na místě. Pokud ne všeho, tak alespoň veškerých uzenin. Přímo na náměstí jsou potraviny. A kousek po hlavní směrem do kopce je vynikající řeznictví.

Ze Zásmuk je dvojí možnost přepravy. Autobusem do Církvic nebo pěšky. Osobně preferuji variantu jít pěšky a domů se nechat odvézt. Ať tak či onak, je cílovou destinací Buda. Pár chatiček z jedné strany potoka a také počátek brankoviště při podzimním sjíždění Vavřineckého potoka.

Mapka okolí Nesměně

Zkratka lesní cestou po odbočení za Nesmění, Zdroj: seznam.cz

Celá oblast je ve své podstatě rula s trochou jílu na povrchu. Takže kromě již zmíněného je možné při krátké procházce po okolí najít kameny vhodné na bouldering a nebo si střihnout celkem bezpečné free solo po okolních skalkách.

Na hlavní stěně u potoka je aktuálně pět linií jištění osázených borháky a pár nýty. Dvě nejdelší jsou zakončeny řetězem. Na ostatních se budete muset na slaňáku spokojit pouze s borhákem. Cesty, mezi které patří například Sliz ( 7c/8a), jsou na celé délce jištěny jen dvěma oky. Působí dojmem, že jsou teprve ve výstavbě, protože všechno stabilně osazené jištění je skoro nové. Nicméně pro aktuálního lezce se hodí uzly a vklíněnce, kterých se dá po cestě dát celkem dost. Stěna má výšku odhadem mezi 16 až 19 metry.

Boční skalka na tři presy

Boční skalka na tři presy Foto: Martin Mašek

Při chůzi proti proudu se po chvilce narazí na konec masivu a cestičku vzhůru, kterou se dá vyjít až nahoru. Nad i pod skalou se dá pohodlně spát, avšak nahoře je jeden balkónek s ohništěm a příjemným výhledem.V horní části se také nachází obtížná cesta v převisu a boční skalka s dalšími liniemi jištění.

Cesta v převisu

Cesta v převisu Foto: Martin Mašek

O pitnou vodu se bez problémů dá poprosit u dolních chatařů. Pokud dojdete po asfaltu zhruba do poloviny chat (proti proudu), uvidíte na protějším svahu další masiv – výborně se odtud fotí. Je to krásné lezení, bohužel bez stabilního jištění a hodně se drolí. Zhruba každý třetí chyt zůstává v ruce.

Svižná lezecká dvojka by vše mohla stihnout za 2–3 dny. Takže pokud vyrazíte v pátek včas, stihnete všechny osázené cesty za víkend. Jejich obtížnost se pohybuje od 4 do 6. Pouze cesty okolo Slizu jsou obtížnější (7–8)

Cena: 200 korun

Loc: 49°55’23.268″N, 15°0’15.046″E

Doprava: Praha Háje 381 – Zásmuky nám.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Vyzkoušejte lezení nad Vavřineckým potokem