Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Vývoj cestování od dob komunismu dodnes. Od Balatonu a Jugoslávie až do Thajska

Tomáš Miška

Tomáš Miška

17. 11. 2011

Ke dvacátému druhému výročí sametové revoluce přinášíme srovnání cen zájezdů od doby komunismu až dodnes. Rozpad východního bloku znamenal revoluci v cestování českých turistů.

FOTO: Za dob minulého režimu dělil Čechy od mnoha moří pomyslný plot

Za dob minulého režimu dělil Čechy od mnoha moří pomyslný plot, Zdroj: sxc.hu

Do převratu v roce 1989 bylo v tehdejším Československu povoleno pouze pět cestovních kanceláří, které prodávaly v drtivé většině zájezdy do zemí socialistického bloku k Černému moři nebo na Balaton.

Ti nejšťastnější a politicky spolehliví lidé si, po vystání nekonečné fronty, mohli eventuálně dovolit i zájezdy na tenkrát proklínaný západ.

FOTO: Liduprázdné pláže najdete už jen v pohádkách

Liduprázdné pláže najdete už jen v pohádkách

Dnes již legendární cesty do bývalé Jugoslávie se těšily obdivu pouze deset let po roce 1962. Až do doby, než se jugoslávský režim přiblížil k západním tendencím a výjezdy českých turistů byly velice omezeny.

Nejčastější variantou, a pro mnoho obyvatel jedinou rozumnou, bylo cestovat po tuzemsku. Ve oblibě bylo pořizování chat a chalup. Tento zvyk se u nás drží dodnes.

Dekáda od sametové revoluce do roku 1999 přinesla obrovské změny v cestování

Vše tedy nasvědčovalo tomu, že s vytouženou svobodou v roce 1989 zažijí Češi skutečnou revoluci.

„Zatímco do roku 1989 byla dovolená v NDR či Bulharsku naším maximem, vloni strávili Češi v zahraničí 4,5 milionů dovolených v zemích celého světa,“ porovnává statistiky viceprezident AČCKA Tomio Okamura.

Na začátku devadesátých let došlo ke zrušení vízové povinnosti do západoevropských zemí. To mělo za důsledek obrovskou expanzi poptávky po cestování a hromadné organizování zájezdů i charterových letů.

Po proslavených západních městech jste mohli potkat české turisty přespávající ve stanech nebo pod širým nebem v parcích. V této době se také objevilo proslulé a zesměšňované vození vlastních konzerv, zavařenin a salámů. Fenomén poznávání se neshodoval s platy obyčejných cestovatelů.  Někteří z nás, ať už jedné nebo druhé tradici, zůstávají věrni.

FOTO: Magické zážitky v Thajsku při západu slunce

Magické zážitky v Thajsku při západu slunce

Koncem 90. let minulého století mají již Češi bezvízový styk prakticky do všech vyspělých zemí světa včetně USA. Spojené státy zrušily víza v roce 2008. Naše země se tím definitivně zařadila mezi nejvyspělejší země světa.

Nové tisíciletí, nová doba, po dřívějších omezeních ani stopy

Rok 2000 přinesl další důležitý krok ve strategiích cestovních kanceláří. Díky značné poptávce byl vypraven první charterový let do zatím tajemné exotické země, do Thajska. Zájem o daleké a magické destinace exponenciálně narůstal a letošní zimu budou vypraveny přímé chartery do dvanácti exotických destinací, které navštíví přes sto tisíc Čechů ročně.

Srovnání cen zájezdů z roků 1990, 1997 a 2011

  • Týden v chorvatském apartmánu s vlastní dopravou pokaždé 3000 korun na osobu
  • Týden v Itálii autobusem vychází vždy na 5000 korun na osobu.
  • Poznávací zájezd do Paříže stál v roce 1990 zhruba 4000 korun, v letech 1997 i 2011 kolem 5000 korun.
  • Týden letecky v Egyptě vyšel v roce 1990 na 25000 korun, v roce 1997 klesla díky charterovým letům na zhruba 18000 korun a dnes se cena pohybuje kolem 12000 korun.
  • V roce 1990 byl průměrný plat kolem 3000 korun za měsíc a dnes je běžný příjem 25000 korun.

Z toho vyplývá, že zájezdy jsou dnes levnější i dostupnější. Díky stoupající úrovni zaznamenáváme také snahu turistů o individualizaci dovolené. Potápění, půjčování auta, zážitkové restaurace nejsou našim turistům cizí a úroveň cestování se blíží vyspělým západním národům. Což je skvělá zpráva a krok vpřed.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Vývoj cestování od dob komunismu dodnes. Od Balatonu a Jugoslávie až do Thajska