Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Výstavy v Praze slibují na únor 2012 mix architektury a klasické malby

Petr Pečenka

Petr Pečenka

1. 2. 2012

Únor je nejkratší měsíc v roce, ale zdá se, že nových výstav bude určitě víc než v lednu. Program je pestrý a nabitý, podívejte se spolu s námi, co na vás čeká.

Obr. Pablo Picasso - Studio with Plaster Head

Zajímavé výstavy budou k vidění i za hranicemi, v Londýně můžete například navštívit velkolepou výstavu Picassa Zdroj: Tate Gallery

Národní galerie přichází s velkolepou výstavou Rembrandta a jeho současníků

Národní galerie v Praze připravila jednu z největších výstav Rembrandta a holandského malířství u nás. Výstava Rembrandt a umění ve století blahobytu potrvá od 10. 2. do 27. 5. 2012 a opírá se převážně přímo o díla z vlastnictví Národní galerie. Z kolekce zahrnující bezmála 600 maleb však návštěvník stálé expozice mohl doposud spatřit jen necelou desetinu.

Společně s nejvýznamnějšími holandskými díly z kmenové sbírky Národní galerie budou vystaveny vybrané zápůjčky z významných sbírek v zahraničí i v České republice. Ve druhém patře Šternberského paláce tak budou k vidění významné obrazy zapůjčené z Lobkowiczké sbírky, z Rijksmusea Twenthe v Enschede, z Amsterdam Musea, z Oblastní galerie v Liberci, Gemäldegalerie v Berlíně či z Muzea v Brunšviku.

obr. Rembrandt Učenec ve své pracovně

Rembrandt: Učenec ve své pracovně Zdroj: NG

Anastomosis a The Silent Village: dvě naprosto odlišné výstavy v DOXu

Výstava Anastonomis, která bude k vidění od 1. 2. do 26. 3. 2012, představí výsledky výzkumu, který probíhal v uplynulých dvou letech na Fakultě architektury ČVUT v Praze. Výzkumná práce měla za cíl najít nové, inovativní přístupy v oblasti urbanismu.

Výsledkem je metoda propojování města architekturou, která pomáhá nastartovat jeho regenerační proces bez pomoci nákladných přestaveb a změn. Tato architektura byla pojmenována anastomosis podle termínu používaného v medicíně a biologii k označení propojení orgánových systémů v těle. Výstava představí celkem 65 architektonických návrhů prezentovaných v trojrozměrných modelech a velkoplošných projekcích.

obr. Anartomosis

Andrea Kubná Obchodní pasáž mezi Žižkovem a Karlínem Zdroj:DOX

Souběžně z Anastomosis se v DOXu můžete do 9. 4. 2012 zajít podívat i na výstavu The Silent Village pojmenovanou po stejnojmenném fiktivním dokumentu z druhé světové války.

Poté, co byly 10. června vypáleny Lidice, vznikl na objednávku Britské vlády tento propagandistický film, který hrůzný čin nechal fiktivně odehrávat v malé vesničce v jižním Walesu. Na výstavě můžete spatřit reakce umělců na tento film doplněné video-instalací Jana Kaplana.

obr. silent Vilage

Jedna z prací britských umělců reagující na film Silent Village Zdroj: DOX

Galerie Jaroslava Frágnera přichází s další vizionářskou výstavou o urbanismu

Výstava block city/ minulost, přítomnost a budoucnost bytové výstavby vycházející z patnáctiletého výzkumu holandského architekta Barta Goldhoorna o možnostech bytové výstavby v budoucnosti, pojednává o architektově konceptu Block City, což je kombinace analyzovaných sídlišť ze 60. a 70. let a kontextuálního, individualistického, ale také velmi drahého Designer City.

Goldhoorn dostal možnost tuto koncepci vyzkoušet v novém městě pro 40 tisíc obyvatel jižně od Moskvy. Výsledkem jsou 4 masterplány a 150 modelů bytových domů od architektů z celého světa, které jsou od roku 2011 součástí této putovní výstavy. V Galerii Jaroslava Frágnera ji můžete vidět od 1. 2 do 2. 3. 2012.

obr. Block City

Block City Zdroj:GJF

Chodovská tvrz zaujme dynamickými malbami Tomáše Bárty

Výstava s názvem Forst je první ucelenou přehlídkou prací tohoto mladého umělce. Tomáš Bárta – žák Petra Kvíčaly a vítěz Kunst Preis 2011, kterou organizuje vídeňský MUMOK, tu na sebe strhává pozornost sérií abstraktních dynamických kreseb a maleb, ve kterých velmi chytře a zručně propojil estetiku moderny – kubismu, konstruktivismu.

obr. Tomáš Bárta

Mix geometrie s dybamikou a abstrakcí – jedna z kompozic Tomáše Bárty Zdroj: Chodovská tvrz

Výčet dalších projektů by mohl pokračovat do nekonečna, proto vězte, že o všem důležitém, co ještě nebylo řečeno, se v naší rubrice jistě dočtete. A nemusí se jednat jen o výstavy v Praze.

Například vídeňská Albertina od 10. 2. do 13. 5. vystavuje práce předních impresionistů. Picasso a moderní britské umění bude zase k vidění v Londýnské Tate Modern od 15. 2 do 15. 7. Výstavu L’etude d’aprés nature – Fotografie a umění v 19. století můžete shlédnout v Moravské galerii v Brně, Severočeská galerie v Litoměřicích zase vystavuje Gotické deskové malířství v severních a severozápadních Čechách. Zkrátka, máme se na co těšit.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Výstavy v Praze slibují na únor 2012 mix architektury a klasické malby