Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Výstavy v Praze na květen 2013: Klenoty, krajiny i fotografie

Štěpánka Tupá

Štěpánka Tupá

28. 4. 2013

V květnu si rozhodně nenechejte ujít korunovační klenoty, které po pěti letech opět odhalí Pražský hrad. Hned dvě výstavy jsou pak věnovány krajině v malbě a na své si přijdou i milovníci fotografie.

Patrik Hábl – Transformace krajiny: od 3. května do 1. července, DOX

Patrik Hábl v loňském roce na Salonu umění získal cenu návštěvníků Centra současného umění DOX, letos vás potěší samostatnou výstavou, jež ve třech patrech výstavního prostoru ukáže cestu od Konceptu originality až ke Kapli meditace.

Jedna z nejvýraznějších osobností současného českého malířství se beze zbytku věnuje umění v jeho tradiční formě. Dominantou Háblovy tvorby jsou krajinomalby, které ale současně odrážejí stav autorovy mysli. „Žijeme v globalizované době plné obchodních center a silničních obchvatů a netušíme, že se začíná něco dít i s naší vnitřní krajinou; nevíme, kdo jsme,“ komentoval hlavní myšlenku svojí práce umělec.

Pohledem romantika: Holandské a belgické malířství 19. století: od 3. května do 1. září, Salmovský palác

Salmovský palác Národní galerie nabízí výstavu 70 obrazů, jež od roku 2010 hostila mnohá velká evropská muzea. Holandské a belgické autory sice podle jména nejspíš nepoznáte, jedná se však o díla, která v 19. století plnila prestižní výstavní sály a byla za nemalé částky prodávána na aukcích bohatým sběratelům. Galerie tak navazuje na úspěchy výstav Roelanta Saveryho a Rembrandt & Co.

FOTO: habl1

Ukázka z tvorby Patrika Hábla. Zdroj: Galeriexxxl.cz

Výstava českých korunovačních klenotů: od 10. května do 19. května, Pražský hrad

Poprvé od roku 2008 budete mít možnosti prohlédnout si korunovační klenoty, jež jsou po samotném Hradu nejcennější českou národní kulturní památkou. Stane se tak ve Vladislavském sále Pražského hradu; klenoty budou veřejnosti přístupné každý den od 9 do 18 hodin, a to zcela zdarma. Vyhraďte si na ně rozhodně dostatek času, v roce 2008 návštěvníci stáli i několikahodinové fronty.

Vnitřní okruh v současné české fotografii: od 15. května do 18. srpna, Galerie hlavního města Prahy – Městská knihovna

Rozhodně si nenechte ujít dosud nejrozsáhlejší výstavu domácích fotografických tendencí po roce 2000. Je zaměřena především na výtvarná díla s tématem vnitřního okruhu, tedy nejen nejbližších lidí a věcí, ale i autorské sebereflexe. Jedná se často o intimní autorské zpovědi v pojetí, které bylo dosud v české fotografii spíše ojedinělé. Mezi vystavenými autory najdete Ivana Pinkavu, Jiřího Davida, Pavla Máru, Ditu Pepe, Pavla Baňky či Veroniku Bromovou.

FOTO: pinkava

Ukázka z díla Ivana Pinkavy. Zdroj: zahoriangallery.com

Postiženi normalitou: od 23. května do 29. srpna, DOX

Hranice toho, co je normální a co už nazýváme postiženým, zkoumá rozsáhlá výstava v Centru současného umění. Vznikla ve spolupráci s Jedličkovým ústavem u příležitosti 100. výročí jeho založení. Výstava ukazuje díla domácích i zahraničních autorů, jež hranice normálnosti smývají či posouvají nebo představují novinky v oblasti pomoci při práci s různými druhy postižení. Výstavu doprovodí řada seminářů, debat a interaktivních dílen, jejichž prostřednictvím se projekt snaží angažovat širokou veřejnost v debatě na téma postižení.

Carlos Relvas – Objekty věčnosti: od 23. května do 15. září, Galerie Rudolfinum

Výstava portugalského průkopníka fotografie se vrací o více než století zpátky do údolí portugalské řeky Tejo, odkud Relvas pochází. Budete si moci prohlédnout mistrovská díla několika fotografických žánrů, rozdělená celkem do sedmi kapitol: Objekty věčnosti, Krajiny a architektura, Portréty, Na farmě, Lodě a pobřeží, Každodenní život a Ateliér umělce. Tato výstava je po více než stoleté pauze prvním umělcovým představením za hranicemi Portugalska.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Výstavy v Praze na květen 2013: Klenoty, krajiny i fotografie