Menu
TOPZINE.cz
Architektura a stavitelství

Výstavní síň Mánes čeká zásadní rekonstrukce. Vrátí se k prvorepublikovým kořenům.

Redakce

Redakce

7. 8. 2011

FOTO: Budova MánesV listopadu 2011 bude z důvodu kompletní rekonstrukce téměř na dva roky uzavřena budova pražského Mánesu. Cílem přestavby jedné z nejvýznamnějších památek české moderní architektury je návrat k původnímu projektu stavby Mánesu od architekta Otakara Novotného, jednoho z nejvýznamnějších žáků architekta Jana Kotěry.

FOTO: Budova Mánes

Budova Mánes, severní průčelí a Štítkovská věž ze Slovanského ostrova. Zdroj: ncvu.cz

Roku 1930 vznikla výstavní síň Mánesu jako součást budovy Spolku výtvarných umělců Mánes. Štítkovské mlýny doložené již ve 12. století byly zbourány a namísto nich architekt Otakar Novotný navrhl čistě funkcionalistickou budovu tvaru nízkého kvádru s velkými prosklenými stěnami, která ve spojení s dochovanou renesanční vodárenskou věží tvoří dominantu pražského nábřeží.

FOTO: Stavba Mánesu na historické fotografii (1929 - 1930)

Stavba Mánesu na historické fotografii (1929 - 1930)

V březnu roku 1930 se v ještě  nedokončeném interiéru galerie konalo slavnostní shromáždění k příležitosti 80. narozenin prezidenta T. G. Masaryka, který na celou stavbu finančně přispíval. První výstavou pořádanou v nových prostorách budovy byla výstava Sto let českého umění 1830 – 1930.

SVU Mánes a jeho činnost

Spolek výtvarných umělců Mánes (SVU Mánes), pojmenovaný po malíři Josefu Mánesovi, byl založen roku 1887. Cílem tohoto sdružení bylo diskutovat a přednášet o českém i evropském výtvarném umění, vydávat časopisy Volné směry, Styl a jiné umělecké publikace, a v neposlední řadě pořádat výstavy.

FOTO: První výstava v galerii Mánes

Zahajovací výstava 100 let českého umění 1830 - 1930, pohled do hlavního sálu.

Spolek se snažil dělat i výstavy předních evropských umělců. V létě roku 1902 se konala velkolepá výstava soch Augusta Rodina. Roku 1905 proběhla neméně kvalitní výstava maleb Edvarda Muncha a o dva roky později se konala výstava francouzských impresionistů. Rok 1956 byl smutným rokem rozpuštění spolku, kdy na jeho místo nastoupili komunističtí funkcionáři ČFVU a  ideového Svazu československých výtvarných umělců. Na druhou stranu mnozí z těchto funkcionářů byli již předtím členy bývalého spolku Mánes.

Mánes v novém kabátě

Budova galerie bude upravena podle projektu ateliéru HMArchitekti, který nepočítá s radikálními změnami. Jako cíl přestavby si ateliér zvolil rehabilitaci objektu jako skutečného domu umění, oblíbeného a ceněného kulturního centra. Součástí je i nový komplexní grafický styl, který pro Mánes vytvořilo Studio Najbrt.

FOTO: Plánovaný interiér hlavního sálu

Hlavní sál po rekonstrukci.

Hlavní částí budovy nadále zůstane výstavní síň, která ovšem bude splňovat ta nejnáročnější technická kriteria. Bude zde možné prezentovat různé výtvarné umělecké obory. Spodní sál z 80. let bude zrušen, nahradí jej multifunkční prostor, kde bude možno pořádat nejen menší výstavy, přednášky a projekce, ale i dražby. Obnovena bude i restaurace s terasou a malovaným stropem od Emila Filly a na jižní straně by měl vzniknout na ochozu nový obchod orientovaný na výtvarné umění či design.

Celkově kultivována bude i část Slovanského ostrova, která na budovu Mánesu navazuje. Tuto část, kterou Nadace dlouhodobě pronajímá, bude sloužit exteriérovým instalacím výtvarných děl či sezónnímu rozšíření restaurace, jak tomu bylo na počátku Mánesu až do 70. let 20. stol.

Poslední výstavu, Art Prague 2011, měli návštěvníci možnost shlédnout do 12. 6. 2011. Nyní v galerii probíhají poslední přípravy na listopadovou rekonstrukci, jejíž cena se pohybuje kolem 100 – 150 milionů korun. Uzavření celého objektu je plánováno do června 2013. Po dokončení rekonstrukce se možná budeme moci těšit na díla Gogha či Moneta, na která nás lákají architekti ve svých návrzích.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Výstavní síň Mánes čeká zásadní rekonstrukce. Vrátí se k prvorepublikovým kořenům.