Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Výstava vítězů Czech Grand Design 2010 nabízí to nejlepší

Redakce

Redakce

4. 3. 2011

Obr. mobiliář iconsVernisáží v pražském Rudolfínu začala 23. února souhrnná přehlídka toho nejlepšího z tuzemského designu za minulý rok. Nejlepšími designérskými kousky, které se umístily na předních příčkách prestižní české soutěže Czech Grand Design, se můžete kochat do 20. března.

Foto: Mobiliář Icons

Mobiliář Icons Zdroj: czechgranddesign.cz

Přestože výstava, vzhledem k tomu, že většina oceněných vystavovala i na posledním Designbloku, nenabízí zrovna nové zboží, slouží jako pěkné shrnutí uplynulého roku v českém designu. Sází se na ladné křivky, důvtip, a účelovost tak, aby za označením designový nestála jen finanční nedostupnost a přehnaná extravagance, nýbrž vytříbený styl a funkčnost. To oceňovala Akademie českého designu a 12. února udělila ceny v šesti kategoriích: Výrobce, fotograf, módní návrhář, objev, obchod, grafický designér a designér roku. O letošní ceny se postaral loňský designér roku Petr Babák. Ti nejlepší si odnesli jeho vázy.

Na samotné vernisáži byli vítězové v rámci otevření výstavy oceněni ještě jednou, i když tentokrát povětšinou jen diplomem a symbolickou cenou. Po skončení otevíracího ceremoniálu mohl nedočkavý dav, který mimochodem vypadal také příhodně stylově, konečně začít obdivovat a kritizovat expozici.

Ta se skládá ze tří místností, z nichž první je věnována kategoriím výrobce, objev a designér roku. Vybělený ráz celé první výstavní místnosti narušuje  rozverně červená barová židle Barstool 2, kterou sám autor, a jeden z letošních objevů, Matěj Chandra považuje za zcela geometrickou židli. Ta je navíc ozvláštněná malou opěrkou a připomíná tak dětský skákací míč. Cenu za objev roku letošního ročníku soutěže si ale odnesl Jan Plecháč za sedací mobiliář Icons sestavený ze spleti kovových pavučin. Tento zajímavý počin však na výstavě neuvidíte.

Olgoj Chorchoj v popředí

První části expozice ale jednoznačně kraluje studio Olgoj Chorchoj, jehož rozmanitá tvorba začíná u dekoračních předmětů, nádobí a nábytku a končí u urbanismu. Letos si za nápady svých vynalézavých designérů vydobylo cenu designéra roku, hlavně díky kolekcím barevných svítidel Muffins Lucie Kaldové, nápojového skla, čajových konvic, kazetových podlah a především pak za návrh sáněk, o jehož realizaci se postarala firma TON.

TON je firma zabývající se výrobou židlí a stolů a sama byla oceněna cenou výrobce roku. O tu se jí postaral především René Šulc – autor židle Era, kolekce dřevěných hraček Afrika a stolní lampičky Káča. Pozoruhodné je, že svým názvem starobylé hračky neklame a zatočí se při každém dotyku. Přesto zůstává funkčním, i když značně roztomilým, stolním svítidlem.

Židle_Era

Židle Era firmy TON (návrh René Šulc) Zdroj: ton.cz

Druhá místnost obsahuje kategorie módního designu a fotografie. Nejlepší fotografkou byla vyhlášena Ester Havlová za svůj projekt mapy pražského metra.

V této kategorii je nutné si uvědomit, že se nejedná o soutěž umělecké, ale především designové fotografie. Kdo o výplodu Ester Havlové nic neví, potažmo zhlédl jen pár souvisejících fotografií, mohl by být zklamán. Je nutné zdůraznit, že se jedná o dílo dosti originální. Autorka se mapám a neobvyklým průvodcům věnovala již dříve a své zkušenosti efektivně zúročila. Svými fotografiemi se zasloužila o vydání hodnotné publikace, která vyzdvihuje architekturu celého metra i jednotlivých stanic.

Ostatní umístění mají s uměleckou fotografií rozhodně více co dočinění. Za výstavu fotografií UPSYCH 316a, která byla součástí programu Dekadence Now a ateliér jí propůjčil Jan Saudek, získal druhou cenu Váslav Jirásek. Fotografie psychologické tématiky pořídil na zámku v Kuřivodech a je v nich sklouben dekadentní ráz s minimalistickými prvky na pozadí. Dalším fotografem, jehož vystavené snímky rozhodně stojí za zmínku, je Salim Issa. Ve svých fotografiích užívá zkušeností a úspěchů na pomezí grafického designu a vznikají tak vypočítané a efektivní snímky.

Návrháři sází na nositelnost

V místnosti určené kategorii fotografů najdeme i nejúspěšnější módní návrhy roku 2010. Různorodé modely zde měly především přední návrhářky starající se například o garderobu českých miss, jako například Liběna Rochová. Ocenění nejlepší módní návrhářky získala Hana Zárubová za kolekce fix.you a no.kolo, jejichž součástí je geometricky souměrný, avšak překvapivě nositelný, kabát ve tvaru kruhu, který zaujal veřejnost i porotu.

Grafický design

Třetí část expozice organizátoři věnovali grafickému designu. Nejlepší grafický designér – Robert V. Novák získal akademické ocenění již v roce 2007 a letos si titul zasloužil designem knih architektonického studia Sial a návrhem vizuálního stylu Západočeského muzea v Plzni.

Nováček současné scény – studio Imagery a jeho designérky Martina Černá a Anna Issa Štolová – se pyšní účelovým designem a užitím kontrastu bílé barvy. V roce 2010 vytvořily doprovodnou brožuru českého pavilonu EXPA a postaraly se i o vizuál Designbloku 2010. Propagací skupiny Toxique upoutalo studio Najbrt. Kapele navrhlo limitovanou kolekci Mojemoje a postaralo se i o její celkový image od propagačních materiálů přes přebal desky až k oblečení.

společná_fotografie_těch_nejlapších

Společná fotografie oceněných Zdroj: galerierudolfinum.cz

Vedle cen udílených akademií byla navíc uvedena do síně slávy kurátorka Uměleckoprůmyslového muzea Alena Adlerová. Cenu veřejnosti získal René Šulc a Grand designérem roku se s nejvíce hlasy stalo studio Olgoj Chorchoj. Pokud si ale chcete utvořit vlastní představu o loňském roku ve světě designu, navštivte výstavu, která nabízí ty nejvybranější kousky.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Výstava vítězů Czech Grand Design 2010 nabízí to nejlepší