Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Výstava Skutečně ruční práce v Liberci: Objevte skrytou energii současného umění!

Redakce

Redakce

9. 8. 2011

Zuzana Strakošová, bez názvu, 2007V Liberecké galerii u Rytíře byla 19. května zahájena výstava současného umění. Tentokrát se zde představuje skupina pěti mladých výtvarníků z Brna. Nasát atmosféru podzemního prostoru prostoupeného moderním uměním už ale můžeme jen do 19. srpna.

Zuzana Strakošová, bez názvu, 2007

Zuzana Strakošová, bez názvu, 2007, Zdroj: Galerie U Rytíře

Galerie U Rytíře, jejíž program se jinak nejčastěji zaměřuje na prezentaci fotografií, pojmenovala svou výstavu Skutečně ruční práce. Kurátor Luděk Lukuvka zde nainstaloval více než pět desítek obrazů Zuzany Ištvanové (1980), Petra Kováře (1979), Ondřeje Navrátila (1980), Zuzany Strakošové (1980) a Barbory Svátkové (1976). Mladí výtvarníci se v Liberci prezentují jako skupina Rasvád (pro pojmenování si zvolili akronym z věty „Raději s vámi drožkou“ z Gogolova Revizora).

Citlivě a hravě

Absolventi brněnské Fakulty výtvarných umění VUT již několikrát dokázali (samostatně i ve skupině), že mají v oblibě nejen literární hrátky a v Liberci tomu nebylo jinak. I samotné uvedení výstavy provázel úmyslný chaos, ve kterém se na několik minut proměnily role návštěvníka a uměleckého díla: při volbě o nejhezčího návštěvníka vernisáže se lidé v galerii stali objekty k pozorování. (Zvítězil pán v klobouku – pravidelný návštěvník Galerie U Rytíře – jehož fotografii žel nemám k dispozici.)

I tato situace vypovídá o povaze individualit tvořících Rasvád. Vtip a nadsázku, společně s citlivým provedením, objevíme ve většině vystavených děl.

Pětkrát jinak

Podle Luďka Lukuvky je možné „…určit dva póly Rasvádu. Tvorba malířek Zuzany Ištvanové, Barbory Svátkové a grafičky Zuzany Strakošové vychází z klasičtějších principů malby a grafiky. Naproti tomu Ondřej Navrátil a Petr Kovář tematizují malbu jako takovou, jsou u nich čitelné konceptuální tendence, oba také prošli ateliérem Environmentu Vl. Merty a M. Pally brněnské FAVU.“

Zuzana Ištvanová, Orbity 7

Zuzana Ištvanová, Orbity 7, akvarel na plátně

Při procházení chladnou podzemní chodbou radnice, kde Galerie U Rytíře sídlí, musíme dát kurátorovi výstavy za pravdu. Obrazy ženské části skupiny, především expresivně pojaté olejové malby Barbory Svátkové, zacházejí s barvou a podkladem tradičnějšími způsoby. Zuzana Ištvanová vytváří na plátně akvarelové ornamenty odkazující k vizuální estetice sci-fi, jemné grafické papírořezy Zuzany Strakošové se naopak  obracejí k intimním momentům v krajině.

Obrazy Petra Kováře a Ondřeje Navrátila působí vedle citlivých prací jmenovaných autorek hravěji. Jakýmsi mezičlánkem mezi ženskou a mužskou částí skupiny mohou být velkoformáty Ondřeje Navrátila, v nichž při vytváření abstraktně komiksového obsahu kombinuje až kontemplativní techniku tušové malby s prudkými tahy širokého štětce.

Nejhravějšími díly však pro mne byly niťové obrazy Petra Kováře. Z monochromního podkladu vystupují jako tenké linie nití například i Bob a Bobek (2008), kteří jsou na plátně místy zafixováni špendlíkem s barevnou hlavičkou.

Výstava Skutečně ruční práce v Galerii U Rytíře je nahlédnutím k přístupům mladých výtvarníků, jejichž uměleckým rodištěm se stala brněnská Fakulta výtvarného umění. V širší souvislosti ji tedy můžeme vnímat jako sondu do jihomoravské výtvarné scény, ale především  bychom se při její návštěvě měli soustředit na provedení individuálních výtvorů a jejich vazby. Členěné prostory galerie totiž skutečně umožňují objevit skrytou energii děl, o níž se zmínil i kurátor Lukuvka.

Rasvád/Skutečně ruční práce

Kdy: 19. 5.–19. 8. 2011

Kde: Galerie U Rytíře, Liberec

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Výstava Skutečně ruční práce v Liberci: Objevte skrytou energii současného umění!