Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Výstava Rudolf II. a mistři grafického umění vtáhne do tajů rudolfínské Prahy

Redakce

Redakce

10. 3. 2013

FOTO: Sadeler Vladislavský sál 1604Letos 20. ledna uběhlo 400 let od úmrtí velkého milovníka umění císaře Rudolfa II. Národní galerie připravila k této události výstavu Rudolf II. a mistři grafického umění. Bude k vidění do 26. května 2013 v paláci Kinských.

FOTO: Sadeler Vladislavský sál 1604

Aegidius Sadeler a jeho pohled do Vladislavského sálu
Zdroj: Národní galerie v Praze

V druhé polovině 16. století byla grafika jednou z nejpoužívanějších přenosných technik. Právě v této době, kdy vládl císař Rudolf II., se zdokonalily techniky mědirytu a leptu, díky nimž byla grafika skutečně na vrcholu. Rudolf II. si sám grafiku oblíbil a začal s jejím sběratelstvím. Její oblíbenost byla také dána tím, že na rozdíl od malby mohla sloužit jako propagace portrétovaného. Náklad totiž mohl vyjít ve velkém a nebyl příliš drahý.

Pohromadě bude přes 60 nejlepších grafik

Na výstavě je vystaveno 58 grafických listů umělců tzv. rudolfínského okruhu, mezi něž patřili Aegidius Sadeler, Lucas Kilian či Jan Muller. Tito velcí umělci zpracovávali i grafiky dle Rudolfových oblíbených malířů Hanse von Aachena, Bartolomea Sprangera nebo i Roelanda Saveryho.

Jedná se především o portréty císaře a dvořanů, pohledy na Prahu či do krajiny, mytologické a alegorické výjevy. Grafiky pocházejí převážně ze Sbírek grafiky a kresby Národní galerie, ale můžeme zde vidět i zápůjčky z Národní knihovny v Praze a ze soukromé sbírky.

FOTO: Sadeler Portrét Sprangera a jeho choti 1600

Alegorický portrét Sprangera a jeho choti Christiny od Aegidia Sprangera
Zdroj: Národní galerie v Praze

Kurátorkami výstavy jsou historičky umění Alena Volrábová a Blanka Kubíková, jež vybraly pečlivě pouze ty grafiky mající úzký vztah přímo k Praze a Rudolfu II.

Jde o díla, která byla císaři darována, tudíž  autor chtěl přímo vstoupit svou grafikou do císařova života či mecenátu jeho dvořanů. Některé grafiky totiž byly vytvořeny mimo císařskou Prahu a byly sem dovezeny později.

Rudolf II. patří neodmyslitelně k dějinám českých zemí. Z Prahy vytvořil skutečné centrum umění, rezidenci celé monarchie. I proto stojí jistě za to věnovat pozornost této výstavě, jež vás zavede do duše rudolfínské Prahy.

Informace o výstavě

Název výstavy: Rudolf II. a mistři grafického umění

Doba trvání: od 19. prosince 2012 do 26. května 2013

Místo: Národní galerie v Praze – palác Kinských

 

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Výstava Rudolf II. a mistři grafického umění vtáhne do tajů rudolfínské Prahy