Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Výstava o životě vozíčkářů vzkazuje: Umíme se postavit na vlastní nohy!

FOTO: umime-se-postavit-na-vlastni-nohyDnes máte pocit, že se vás to netýká, ale již zítra může být vše zcela jinak. Stačí jedna nešťastná vteřina. Příběhy lidí, které náhoda či snad osud připoutal na invalidní vozík, představuje putovní výstava s názvem Umíme se postavit na vlastní nohy.

FOTO: umime-se-postavit-na-vlastni-nohy

Pan Petr si upravil svoje nástroje tak, aby se mohl dál věnovat své práci i po ochrnutí, Zdroj: lukaspelech.com

Názornou ukázkou toho, že žít naplno se dá i s handicapem, jakým je invalidní vozík, je právě probíhající výstava fotografií Umíme se postavit na vlastní nohy. Expozice vás seznámí s několika osobami, které navzdory tomu, že nemůžou chodit, vykonávají dál svoji práci nebo se věnují svým koníčkům. Výstavu pořádá občanské sdružení Svaz paraplegiků, které osoby po poranění míchy sdružuje. Sdružení vychází z přesvědčení, že každý vozíčkář má právo žít kvalitním a aktivním životem jako před ochrnutím a jako kdokoli z nás.

FOTO: Umíme se postavit na vlastní nohy

Pan Radek žije i nadále na lesní samotě a pracuje jako myslivec

Série velkoformátových fotografií vznikla díky spolupráci ateliéru Lukáše Pelecha a Friend´s Factory. Autoři nafotili handicapované osoby v reálném prostředí jejich domovů, práce nebo koníčků. Vzhledem k rozličnosti zájmů a povolání jednotlivých lidí se tak umělci ocitli při své práci na nejrůznějších místech od Americké ambasády až po prostory nově budovaného metra.

Dvě strany pohledu

Každá osoba je zachycena na dvou rozličných fotografiích. První je černobílá a sedí na ní na vozíku. Tato fotografie působí jakoby dokumentačně a navozuje stav člověka, který se rozhodl nečinně oddat svému handicapu. Druhá fotografie působí optimističtěji. Jedná se o barevnou fotomontáž a lidé jsou na ní zachyceni ve stoje. Nohy jim symbolicky tvoří předměty spjaté s jejich zájmy nebo prací, které je doslova drží na nohou a dávají jim smysl života.

FOTO: umime-se-postavit-na-vlastni-nohy-vernisaz

Vášnivý sportovec Miroslav Šperk před svými fotografiemi v DOXu, Zdroj: czepa.cz

Putovní výstava byla zahájena v dubnu letošního roku v Centru současného umění DOX. Momentálně putuje postupně po celé České republice. Možnost navštívit ji máte do konce září celkem ve 24 městech. Jejím cílem je dát naději lidem, kteří se potýkají se stejným problémem. Zároveň chce ovšem upozornit veřejnost na fakt, že vozíčkáři můžou žít kvalitním životem, stačí jim vyjít pouze vstříc.

Umíme se postavit na vlastní nohy

Datum: 9. 5. – 30. 9. 2011

Více informací: czepa.cz

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Výstava o životě vozíčkářů vzkazuje: Umíme se postavit na vlastní nohy!