Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Výstava Monet-Warhol uvádí klenoty světového moderního umění

Redakce

Redakce

3. 11. 2010

FOTO: Claude-Monet-LekninyKonečně je tu největší událost ve Veletržním paláci v Národní galerii v Praze!  Máme možnost spatřit díla z Batlinerovy sbírky a k tomu další z Albertiny. To vše jen díky výstavě, kterou ředitel Musea Albertina ve Vídni, Klaus Albrecht Schröder, nazval znovunavázáním na intelektuální tradici Rakouska-Uherska. V Praze ji můžete obdivovat do 7. ledna.

FOTO: Claude-Monet-Lekniny

Lekníny Clauda Moneta, Zdroj: Museum Albertina

Manželé Batlinerovi sbírají umění již skoro půl století. Nejdříve se zaměřovali na současné umění, která následně obohatili o díla klasického moderního umění. Jako jedni z mála se však orientují na aktivity dnešních umělců. Jejich sbírka obsahuje taková jména impresionismu jako Claude Monet, Vasilij Kandinskij či René Magritte a Max Ernst.

Sbírka manželů Batlinerových

V roce 2007 obsahovala tato sbírka 300 děl, která se manželé rozhodli přenechat výstavním prostorám Albertina Museum ve Vídni. Pro manželé Batlinerovi není sběratelství umění jen jakýmsi cílem, ale celoživotní cestou za pochopením umění.

Surrealismus Rene Magritta

Výstava Monet – Warhol

Ve veletržním paláci máme skvělou příležitost vidět přes 80 děl z Batlinerovy sbírky a zároveň z Musea Albertina. Výstava je jednou z největších událostí posledních let. Vzhledem k obtížnosti zde vystavovat díla moderního umění v létech 1948-1989, bychom si tuto událost opravdu neměli nechat ujít. Naštěstí se situace po revoluci změnila a my máme možnost vzácná díla vídat ve spolupráci se zahraničními institucemi.

Andy Warhol a jeho Elektrická židle

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Výstava Monet-Warhol uvádí klenoty světového moderního umění