×
TOPZINE.cz

Výstava Fotbal jménem Masopust ode dneška v Národním muzeu

Plachetnice ze zápasu s Benficou Lisabon
Památeční plachetnice ze zápasu s Benfikou Lisabon, ve kterém Masopust přebíral Zlatý míč Foto: Jana Peroutková, Topzine.cz

„Josef Masopust tvořil fotbalové dějiny, byl mým velkým vzorem,“ řekl o českém fotbalistovi století Michel Platini. Dějiny si zaslouží být v muzeu, a tak i Josef Masopust zde má své místo. Ode dneška 11. března až do 30. června probíhá v Praze v nové budově Národního muzea výstava s názvem Fotbal jménem Masopust.

Výstava Fotbal jménem Masopust
Výstava Fotbal jménem Masopust potrvá v Národním muzeu až do 30. června Foto: Jana Peroutková, Topzine.cz

Dres Barcelony s věnováním k letošnímu jubileu od Lionela Messiho, památeční plachetnice od Benfiky Lisabon ze zápasu, kde byl Josefu Masopustovi předán Zlatý míč, ale hlavně samotná trofej pro nejlepšího fotbalistu Evropy a stříbrný pohár pro finalisty mistrovství světa v Chile. To vše a mnohem více je k vidění ode dneška v nové budově Národního muzea na výstavě Fotbal jménem Masopust otevřené na počest jubilejních osmdesátých narozenin této žijící české fotbalové legendy.

Výstava je jakýmsi průřezem celé kariéry Josefa Masopusta. „Je rozčleněna do několika témat. Například Josef Masopust – hráč v klubu, hráč v reprezentaci, reprezentační trenér či soukromá osoba,“ potvrzuje rozsah výstavy jeden z autorů Vojtěch Scheinost.

Památeční plachetnice ze zápasu s Benfikou Lisabon, ve kterém Masopust přebíral Zlatý míč Foto: Jana Peroutková, Topzine.cz

Kromě Masopustových hráčských úspěchů v reprezentaci a v Dukle Praha  je pamatováno i na jeho další kariéru. Zmapováno je jeho trenérské působení u reprezentačního týmu i jeho zahraniční angažmá v Belgii a Indonésii. Vystaveny jsou koláže z článků z domácího i zahraničního tisku, památeční vlajky a dresy a spousta dalších předmětů, které této akci věnovali i Masopustovi bývalí spoluhráči.

Atmosféru dokresluje rozhlasový záznam finálového utkání na mistrovství světa v Chile v roce 1962 a projekce dokumentu České televize věnovaného právě Josefu Masopustovi.

A co o výstavě řekl sám Masopust? „Když jsem začal hrát fotbal, nikdy jsem si nemyslel, že bych se já a český fotbal dostal až do Národního muzea. Netroufal jsem si ani pomyslet, že by se něco tak čestného mohlo stát. Klub přátel Josefa Masopusta mě ale přesvědčil a jsem rád, že jsem se toho nezřekl,“ prozradil.

Výstava Fotbal jménem Masopust je pro návštěvníky otevřena od dnešního dne a potrvá až do 30. června.Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..