Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Výstava domnělého Courbeta byla odložena. Bude pátrání po autorovi pokračovat?

Redakce

Redakce

2. 6. 2012

FOTO: Nově odhalený obraz Gustave CourbetaMuzeum umění Olomouc schraňuje před nedávnem objevené dílo Gustava Courbeta. Obraz Toaleta měl být v květnu představen veřejnosti na samostatné výstavě. Ta však byla odložena. Co přimělo muzeum k tak překvapivému kroku?

OBR: Gustave Courbet: Toaleta

Obraz Toaleta byl považován za dílo Gustava Courbeta. Zdroj: olmuart.cz

Obraz Toaleta je majetkem přerovského sběratele, který jej do muzea dlouhodobě uložil. Jde o plátno o rozměrech 145 x 96cm zobrazující dvě ženy v přírodě. Malba byla po restaurování určena jako autorské dílo Gustava Courbeta.

Obraz byl ve velmi špatném stavu a jeho průzkum i restaurování prováděl renomovaný odborník Karel Stretti, uznaný řadou prestižních ocenění. Stretti je restaurátorem s rozsáhlou praxí a obrovskou erudicí. V rukávu má slušnou řádku argumentů.

Odhalení záhady tohoto obrazu bude vyžadovat časově i finančně náročný průzkum zahraničních vědců.

Pro Courbetovo autorství svědčí jeho podpis zapojený do hmoty malby, francouzský původ prozrazuje analýza použitých pigmentů. Rentgenový průzkum odhalil, že do kompozice byly provedeny autorské zásahy, tzv. pentimenty. Dílo prokazatelně vzniklo v 60. letech 19. století. Karel Stretti z uvedených důvodů obraz označil za dílo Gustava Courbeta.

FOTO: Gustave Courbet: Žena s papouškem

Jedna z dam olomouckého obrazu připomíná modelku z tohoto výjevu. Zdroj: wikipedia.com

Olomoucká galerie však chtěla mít jistotu a obraz nechala prověřit i nestrannými francouzskými odborníky. Ti autorství Courbeta zpochybnili. „Netušili jsme, jak moc jim zamotáme hlavu. Dodnes nevíme, jaké dílo máme před sebou. Jestli se jedná o autora z okruhu Courbeta, jeho následovníka, žáka, nebo Courbeta samotného.“ uvedla historička umění Helena Zápalková.

Courbet jako zakladatel realismu a jeden z nejvýznamnějších umělců devatenáctého století představuje v českých sbírkách unikátní položku. Jeho obrazem v majetku se může pyšnit pouze Národní galerie, kde jsou hned tři malby. Dvě z nich jsou krajinné výjevy, třetí je drobná studie detailu z významného díla Ženy na břehu Seiny. Toaleta by tak představovala nejen největší, ale také jediný ucelený figurální výjev v českých sbírkách.

OBR: Gustave Courbet: Lesní sluj(V lese), NG

Národní galerie vlastní Courbetův obraz Lesní sluj, rozměry srovnatelný s Toaletou v Muzeu umění v Olomouci. Zdroj: ngprague.cz

Situace si vyžádala zásadní kroky, proto muzeum výstavu obrazu odložilo. Probíhá však jednání s majitelem díla o dalším, podrobnějším zkoumání. Analýza v zahraničí, která by zřejmě leccos prozradila, je však časově i finančně náročná.

Co se týče termínů, olomoucké muzeum si klade jasné cíle, slovy Heleny Zápalkové: „Pokusíme se otázku autorství vyřešit do podzimu letošního roku, neboť počítáme s vystavením obrazu na výstavě Od Tiziana k Warholovi, kterou pořádáme při příležitosti 60 let existence naší instituce.“ Zdá se, že o tomto obrazu v budoucnosti ještě uslyšíme.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Výstava domnělého Courbeta byla odložena. Bude pátrání po autorovi pokračovat?