Menu
TOPZINE.cz
Architektura a stavitelství

Výstava Blok City: Panelákům odzvonilo. Budoucnost měst patří blokům

FOTO: building to blockS neustálým nárůstem naší populace stoupá i potřeba stavět. Problém masového bydlení dřív řešily paneláky, jak tomu ale bude v budoucnosti? Výstava Block City ve Fragnerově galerii vám napoví. Minulý režim nám přinesl paneláky. V současnosti se nejčastěji staví satelity. Jaká je ale budoucnost masové výstavby? Jedno z možných řešení přinesl nizozemský architekt Bart Goldhoorn. Jeho vizi máte možnost zhlédnout na putovní výstavě s názvem Block City, kterou do 2. března hostí Galerie Jaroslava Fragnera v Praze.

Originální hromadné bydlení

Bart Goldhoorn se snaží nalézt ideální prototyp hromadného bydlení již patnáct let. Ve své práci dospěl k rozdělení na tři základní moduly a principy městské výstavby: Modulární město (Modular City), Designérské město (Designer City) a jím samým ražený koncept Město z bloků (Block City). Rozdíly jsou následující:

FOTO: BIG_8 BUILDING_1_ KODAN

Budeme v budoucnu potkávat na různých místech světa stejné budovy?

Modulární město určuje v podstatě obestavěné schodiště. Typickou ukázkou je výstavba sídlišť po celé Evropě v 60. a 70. letech. Do této kategorie spadají i sídliště česká z dob komunismu. Zatímco Amerika zavrhla tento koncept již v roce 1972, kdy došlo ke symbolickému stržení sídlištního komplexu Pruitt Igoe v Saint Louis, Rusko staví v tomto stylu dodnes.

Drahé, ale pěkné

Opačným extrémem je Designérské město projektované pro konkrétního zákazníka. Tento typ výstavby se sice může ve většině případů pochlubit kvalitní a originální architekturou, jeho velkou nevýhodou je ovšem vysoká cena. Designérská města se používala hlavně v 70. letech v Nizozemí.

Třetím typem je výdobytek samotného Goldhoorna: Město z bloků. To kombinuje kvalitní aspekty Designérského města, jako je například pestrost, se sériovou výrobou typickou pro Modulární město.

FOTO: Block City_Galerie Jaroslava Fragnera_7

Pohled do expozice ve Fragnerově galerii.

Klíčem k úspěchu u Goldhoornova města je blok. Neboli je stanovena mezinárodní standardní velikost městských bytových bloků. Díky tomu je možné používat jeden projekt na rozličných místech světa, což šetří čas i peníze. Všechny projekty jsou navíc zaneseny do katalogu, z kterých si můžou klienti vybírat.

A101 Block City

A 101 Block City je projekt, na kterém si Goldhoorn ověřoval svoji teorii. Jedná se o zakázku developerské společnosti Massthab, která vypsala otevřenou soutěž na návrhy bloků pro nové město pro 40.000 obyvatel poblíž Moskvy.

FOTO: STANDARD BLOKU_MODEL 3

Jeden z návrhů pro A 101 Block City.

Celkem se soutěže zúčastnilo 210 architektů z 20 zemí. Modely jejich projektů můžete vidět právě na výstavě. Jejich různorodost je opravdu fantastická.

Vitajte v Panelstory!

Tak zní název výstavy, která doplňuje expozici City Block. Jedná se o představení hromadné bytové výstavby v Bratislavě v letech 1955-1995. Celkem se jedná o jednadvacet sídlišť.

Pokud vás tedy zajímá současná architektura nebo chcete jen vědět, jak by mohlo vypadat bydlení budoucnosti, určitě na výstavu vyrazte. K vidění je toho opravdu hodně.

Block City – Galerie Jaroslava Fragnera

Datum konání: 1. února – 2. března
Kurátor: Bart Goldhoorn

Otevírací doba: denně kromě pondělí od 11 do 19 hod.
Vstupné: 40 / 20 Kč

Hodnocení: 4****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Výstava Blok City: Panelákům odzvonilo. Budoucnost měst patří blokům