Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Výstava Alfons Mucha / 150 let je na čas poslední příležitostí vidět umělcovu ucelenou tvorbu

Petr Pečenka

Petr Pečenka

24. 3. 2011

!Video! V ostravském Domě umění byla 22. března 2011 slavnostně zahájena Muchova retrospektivní výstava. Vernisáž uvedl společně s ředitelem Galerie výtvarných umění v Ostravě (GVUO) Jiřím Jůzou i John Mucha – vnuk slavného malíře.

Plakát Zdroj: GVUO

V loňském červenci by Alfons Mucha oslavil 150. výročí svých narozenin. Pro tuto příležitost vzniklo velké množství výstav. První se objevila v Obecním domě v Praze a dále cyklus pokračoval v Galerii středočeského kraje v Kutné Hoře.

Každá z výstav byla jedinečná a originální, což bylo dáno tím, že každou z nich připravovali jiní kurátoři. Je možné, že právě ta v Ostravě zůstane na nějakou dobu poslední, kde je možné spatřit takto uceleně prezentovanou Muchovu tvorbu.

Rekordní počet exponátů

Expozice v Domě umění představí na 170 Muchových děl − obrazy, grafiky, pastely, kresby, fotografie, ale i užité umění. „Naším cílem je představit Muchu jako brilantního kreslíře, nápaditého kreativce a vynikajícího fotografa, zkrátka tak, jak není veřejnosti tolik znám,“ uvádí John Mucha, vnuk Alfonse Muchy a předseda správní rady Muchovy nadace.

K vidění budou jak typická díla Alfonse Muchy, jako například plakáty pro Sarah Bernardt, tak i netradiční a ne moc známá díla. Svou výstavní premiéru bude mít přípravná skica k obrazu Schůzka na Křížkách (obraz č. 11 z cyklu Slovanská epopej) o rozměrech 2,93 x 2,62 m, pro kterou  musela GVUO nechat vyrobit speciální rám.

„Součástí expozice je i rozměrné plátno Alegorie dramatických umění, jehož rozměry jsou 4,07 x 1,68 m. Obraz Alegorie dramatických umění byl kvůli své velikosti za posledních 20 let v České republice vystaven pouze jednou,“ doplňuje Jůza, který stojí za výstavou nejen jako ředitel, ale i jako její kurátor.

Foto: Apotheóza lásky

Alfons Mucha: Apotheóza lásky Zdroj: Obecní dům

Málokdo ví, že Alfons Mucha byl také tvůrce fotografií. Ty byly navíc málokdy vystaveny. V domě umění bude mít veřejnost možnost prohlédnout si jich na 60 kusů. I když jsou to nově vytvořené fotografie, byly vytištěny z původních skleněných desek. Expozici pak doplní umělecké předměty, které byly zhotoveny podle Muchových návrhů.

Obrazy z celé republiky

V Ostravě bude takové množství Muchových děl k vidění vůbec poprvé, sama galerie jich má ve vlastnictví pouze 6. Zbytek je zapůjčen od různých sběratelů, galerií a dalších veřejných institucí. Největší část expozice ovšem poskytla Muchova nadace, která je hlavním partnerem výstavy.

V rámci výstavy se uskuteční také doprovodné programy pro školy i veřejnost, přednáška Martina Jirouška Belle époque aneb magie stříbrného plátna a komentované prohlídky výstavou.

ALFONS MUCHA  150 LET
23. 3. – 5. 6. 2011, Dům umění
Kurátoři: Tomoko Sato, Jiří Jůza

Partner a spolupořadatel výstavy: Nadace Alfonse Muchy

Zapůjčitelé:
Nadace Alfonse Muchy
Západočeská galerie v Plzni
Muzeum umění v Olomouci
Muzeum Brněnska
Galerie výtvarného umění v Hodoníně
Galerie moderního umění v Hradci Králové
Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně
a soukromí zapůjčitelé v ČR a zahraničí

Vstupné: 80,- Kč (plné), 50,- Kč (zlevněné)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Výstava Alfons Mucha / 150 let je na čas poslední příležitostí vidět umělcovu ucelenou tvorbu