Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Výročí smrti Jana Palacha v kině Aero

Redakce

Redakce

18. 1. 2010

DEN_JANA_PALACHA_POZVANKAV úterý 19. ledna ve 20.30 si v kině Aero připomeneme výročí smrti Jana Palacha. Na programu bude dokumentární film Tryzna a snímek Jan Hus – mše za tři mrtvé muže. Po projekcích vystoupí nois ambientová hudební formace Antena and Dží. Během večera bude probíhat živé vaření.

DEN_JANA_PALACHA_POZVANKA

“…Palach studoval dějiny a imponoval mu Jan Hus. Pochopil ho v tom, že pravda něco stojí, že je třeba v jejím jménu vést zápas… Proto jsem později interpretoval jeho čin nikoli jako akt zoufalství, nýbrž jako čin promyšleného protestu.“ – Farář Jakub S. Trojan

Výročí smrti Jana Palacha si předně připomeneme dokumentárním filmem Tryzna, dále filmem Jan Hus – mše za tři mrtvé muže. Po projekci filmu vystoupí nois ambientová hudební formace Antena and Dží. Během večera bude probíhat živé vaření.

Tryzna

Vlado Kubenko, Peter Mihálik, Dušan Trančík / ČSSR 1969

Záznam událostí  předcházajících manifestačnímu pohřbu Jana Palacha, doplněný  výpověďmi významných osobností politického, hospodářskeho i kulturního života. Dokument podává sugestivní zprávu o šoku a smutku, který zasáhl celou společnost po Palachově sebeupálení v lednu 1969.

Jan Hus – mše za tři mrtvé muže

Miroslav Bambušek / ČR 2009

Žádná ukolébavka ale zážitek s punkovou estetikou: film nekompromisního Miroslava Bambuška natočený s útočným undergroundovým obrazem i zvukem. Tématem částečně politický snímek je zakotven v druhé polovině dvacátého století, kde se Jan Hus objevuje spíše jako bolestná otázka, jež k nám prostupuje ze středověku. Hus znovu přichází, aby byl pochopen, a poukazuje na osudy tří mužů – Angličana Grahama Bamforda, Němce Oskara Brüsewitze a Poláka Ryszarda Siwiece. Podobně jako Jan Hus i tito tři muži křičeli, když nikdo nic slyšet nechtěl. Svými hořícími těly se pak pokusili vrátit lidem pocit zodpovědnosti a cti.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Výročí smrti Jana Palacha v kině Aero