×
TOPZINE.cz

Výroční knižní ceny Magnesia Litera (1.díl)

geislerovaMagnesia Litera je největší česká knižní soutěž, která od roku 2002 každoročně vyhlašuje nejlepší české knihy za minulý rok. Funguje pod záštitou Václava Havla a vznikla za účelem popularizace a podpory kvalitní české literatury. Letos slavnostní vyhlášení cen proběhne 18. dubna v Praze ve Stavovském divadle.

Moderátorka Aňa Geislerová, Zdroj: www.magnesia-litera.cz
Moderátorka Aňa Geislerová, Zdroj: magnesia-litera.cz

Ceny se udělují v několika kategoriích, které jsou sestaveny tak, aby obsáhly veškerou domácí knižní produkci. Do letošního devátého ročníku bylo přihlášeno 285 titulů (o 38 knih méně než loni), porotci z nich do soutěže nominovali 24. Později porota tajným hlasováním rozhodne, kdo se v jednotlivých kategoriích stane vítězem.

Největší šanci na hlavní cenu má próza, protože pořadatelé letos v kategorii Litera za prózu zvýšili nominace ze tří na šest. Do hry mohou výrazně zasáhnout Ivan Matoušek, Antonín Bajaja nebo Petra Soukupová. Vítězem se však může stát například i Iva Procházková, jejíž kniha je nominovaná v Liteře za knihu pro děti a mládež, nebo Ivan Klíma, který je jedním ze tří adeptů na Literu za literaturu faktu. Loni se nejlepší publikací stala básnická sbírka Rukopis spisovatelky Bohumily Grögerové.

Zdroj: www.litenky.cz
Spisovatelka Bohumila Grögerová Zdroj: litenky.cz

Slavnostním večerem bude opět provázet herečka Aňa Geislerová, která už loni nahradila básníka, písničkáře a cestovatele Jana Buriana, který moderoval předchozí ročníky. Program by letos měl být zábavnější. Režisér Marek Najbrt (nedávno oceněný Českým lvem za film Protektor) prozradil, že inspirací se stala červená knihovna. I letos bude vyhlášení vysílat Česká televize. Na ČT1 také od 15. března po skončení hlavního bloku zpravodajských relací běží krátké portréty nominovaných autorů.

Veřejnost se s nominovanými publikacemi a jejich autory může seznámit i osobně, a to při autorských čteních. Ty se konají v  kavárně Nona, která je nově otevřena v budově Nové scény Národního divadla v Praze.Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..