Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Výroční knižní ceny Magnesia Litera (1.díl)

geislerovaMagnesia Litera je největší česká knižní soutěž, která od roku 2002 každoročně vyhlašuje nejlepší české knihy za minulý rok. Funguje pod záštitou Václava Havla a vznikla za účelem popularizace a podpory kvalitní české literatury. Letos slavnostní vyhlášení cen proběhne 18. dubna v Praze ve Stavovském divadle.

Moderátorka Aňa Geislerová, Zdroj: www.magnesia-litera.cz

Moderátorka Aňa Geislerová, Zdroj: magnesia-litera.cz

Ceny se udělují v několika kategoriích, které jsou sestaveny tak, aby obsáhly veškerou domácí knižní produkci. Do letošního devátého ročníku bylo přihlášeno 285 titulů (o 38 knih méně než loni), porotci z nich do soutěže nominovali 24. Později porota tajným hlasováním rozhodne, kdo se v jednotlivých kategoriích stane vítězem.

Největší šanci na hlavní cenu má próza, protože pořadatelé letos v kategorii Litera za prózu zvýšili nominace ze tří na šest. Do hry mohou výrazně zasáhnout Ivan Matoušek, Antonín Bajaja nebo Petra Soukupová. Vítězem se však může stát například i Iva Procházková, jejíž kniha je nominovaná v Liteře za knihu pro děti a mládež, nebo Ivan Klíma, který je jedním ze tří adeptů na Literu za literaturu faktu. Loni se nejlepší publikací stala básnická sbírka Rukopis spisovatelky Bohumily Grögerové.

Zdroj: www.litenky.cz

Spisovatelka Bohumila Grögerová Zdroj: litenky.cz

Slavnostním večerem bude opět provázet herečka Aňa Geislerová, která už loni nahradila básníka, písničkáře a cestovatele Jana Buriana, který moderoval předchozí ročníky. Program by letos měl být zábavnější. Režisér Marek Najbrt (nedávno oceněný Českým lvem za film Protektor) prozradil, že inspirací se stala červená knihovna. I letos bude vyhlášení vysílat Česká televize. Na ČT1 také od 15. března po skončení hlavního bloku zpravodajských relací běží krátké portréty nominovaných autorů.

Veřejnost se s nominovanými publikacemi a jejich autory může seznámit i osobně, a to při autorských čteních. Ty se konají v  kavárně Nona, která je nově otevřena v budově Nové scény Národního divadla v Praze.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Výroční knižní ceny Magnesia Litera (1.díl)