Menu
TOPZINE.cz
Ze světa

Výrobce Nurofenu klamal zákazníky. Stejný přípravek vydával za jiné léky a ceny

ČTK

ČTK

15. 12. 2015

Britská společnost Reckitt Benckiser musí stáhnout část svých léků proti bolesti Nurofen z australského trhu. Nařídil jí to australský soud. Firma podle něj klamala zákazníky, když pod různými názvy prodávala stejný přípravek s tím, že je na různé druhy bolesti. Varianty prý stály skoro dvojnásobek než standardní lék proti bolesti Nurofen, napsala agentura Reuters.

leky-lekarna

ilustrační foto, Zdroj: Shutterstock.com

Přípravky Nurofen Back Pain, Period Pain, Migraine Pain a Tension Headache, které se prodávaly jako přípravky proti bolesti zad, proti menstruačním bolestem, proti migréně a proti tenzním bolestem hlavy, jsou podle soudu prakticky totožné. Tím, že je firma charakterizovala jako přípravky proti různým druhům zdravotních potíží, se podle soudu dopustila „klamavých praktik“.

„To, že jsou stejné, jsme věděli už roky,“ řekl Reuters lékárník v jisté lékárně v Sydney. „Zákazníkům jsme radili, aby si koupili standardní lék proti bolesti, který je levnější,“ uvedl také.

Případ dostal k soudu australský výbor na ochranu hospodářské soutěže a spotřebitele (ACCC). Každý z produktů proti specifickým bolestem podle něj obsahuje stejnou účinnou látku, totiž ibuprofenum lysinicum 342mg. Při léčbě bolestí označených na balení přípravku ovšem tyto přípravky nebyly účinnější než ostatní produkty Nurofen. Reckitt má na odstranění zmíněných variant z obchodů tři měsíce.

Společnost uvedla, že varianty proti specifickým bolestem „neměly za cíl klamat spotřebitele“, ale pomoci jim vyznat se mezi přípravky na zmírnění bolesti, především v těch obchodech, kde jim s rozhodnutím nemůže pomoci zdravotnický personál.

Reckitt vyrábí širokou škálu produktů jako kosmetiku Dettol, čisticí přípravky Harpic či kondomy Durex. Varianty léku Nurofen proti specifickým bolestem se prodávají také na Novém Zélandu a v Británii. Austrálie je podle všeho první zemí, která proti těmto přípravkům zakročila, napsal Reuters. Datum soudního stání o možné pokutě není zatím známo.

Autor ČTK

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Výrobce Nurofenu klamal zákazníky. Stejný přípravek vydával za jiné léky a ceny