Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Vyražte na ochutnávání svatomartinského vína na Moravu

Redakce

Redakce

9. 11. 2010

Už jen pár dnů zbývá vinařům a milovníkům vína do jedné z hlavních událostí vinařského roku – ochutnávky svatomartinského vína. Podle tradice se láhve letošní sklizně mladého svatomartinského vína otevřou 11. listopadu  v 11:11 hodin.

FOTO: Moravské vinice

Moravské vinice, Foto: Martin Blaťák, Topzine.cz

Křest svatomartinského vína na Slovácku

Svatomartinská vína se budou ochutnávat na celé řadě míst východní Moravy. Již tradičně se bude víno letošní sezóny křtít na Masarykově náměstí v Uherském Hradišti. V rámci doprovodného programu dorazí i svatý Martin na bílém koni v doprovodu krojované chasy a vystoupí tamní Národopisný soubor uhersko-hradištského gymnázia. Program bude probíhat od 10.45 do 18.00 hodin.

„V pravé poledne zahájíme degustaci svatomartinských vín ve velkokapacitním stanu, za doprovodu cimbálové muziky Cifra,“ prozradila Bernadetta Vaculíková z Městského informačního centra v Uherském Hradišti. Vstupné do vinného stanu činí 80 korun a zahrnuje sklenici na víno, 2 viněnky (poukázky na ochutnávku)  a katalog svatomartinských a mladých vín a vinařských oblastí.

Ochutnávky na dalších místech Moravy

Kromě Uherského Hradiště se budou ochutnávat svatomartinská vína také třeba ve Velkých Karlovicích na Vsetínsku v rámci Karlovského gastrofestivalu, kde bude mimo jiné možnost ochutnat tradiční svatomartinskou husu.

Moravské víno, Foto: Hana Procházková, Topzine.cz

Další ochutnávky a program se budou odehrávat také na Kroměřížsku nebo v Blantici pod sv. Antonínkem, kde proběhnou od 12. do 14. listopadu svatomartinské hody.

V Kyjově proběhne 11. listopadu 3. ročník Otevírání svatomartinských vín. Tato akce se uskuteční ve dvorním traktu informačního centra v Kyjově na Svatoborské ulici. Návštěvníci akce budou moci zdarma svatomartinská vína ochutnat a také koupit. Ve dnech 13.-14. listopadu. v Kyjově proběhne Svatomartinský festival otevřených sklepů. V této době také proběhnou v Kyjově martinské hody.

Ve Valticích na jižní Moravě proběhne svěcení vína 13. listopadu mezi 15. a 18. hodinou.

Význam degustace svatomartinského vína

Degustace na den svatého Martina je pro vinaře významnou událostí roku. Pokud se svatomartinské víno vyvede, je to pro ně signál, že bude kvalitní celý ročník 2010. Ačkoliv letošní sklizeň vína je mnohem menší než minulý rok, svatomartinského vína bude více. Vinaři dodají na trh přibližně 1,6 milionu lahví, což je asi o půl milionu více než v roce 2009. Neúroda hroznů se však projeví na ceně, láhev mladého moravského vína může být až o 10% dražší než minulý rok.

Svatomartinské víno lze letos při splnění konkrétních technologických požadavků vyrobit z odrůd Müller Thurgau, Veltlínské červené rané, Modrý Portugal, Svatovařinecké a nově také Muškát moravský. O možnost používat logo s koněm a jezdcem se přihlásila stovka vinařů s 254 vzorky. Necelá třetina z nich pochází ze slovácké podoblasti.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Vyražte na ochutnávání svatomartinského vína na Moravu