Menu
TOPZINE.cz
Architektura a stavitelství

Vyřazenou elektrárnu čeká proměna. V muzeum s horskou dráhou

Štěpánka Tupá

Štěpánka Tupá

13. 3. 2013

FOTO: elektrarna_bettersea1Vyřazení elektrárny z provozu nemusí nutně znamenat, že už je k ničemu. Můžete ji například obestavět horskou dráhou a udělat z ní muzeum architektury: přesně takhle to totiž plánují v Londýně.

Originální návrh francouzského studia Atelier Zündel Cristea zvítězil v mezinárodní soutěži pod hlavičkou Arch Triumph. Zadáním bylo proměnit drolící se cihlovou budovu ve výstaviště věnované převážně architektuře.

„Naší vizí byl moderní chrám architektury; stavba, která bude moct konkurovat Tate Modern, což je vlastně její sesterská budova,“ komentovali vítězný návrh zástupci firmy Atelier Zündel Cristea. Dle jejich slov se při plánování nechali inspirovat renovací elektrárny Bankside.

Místo pro chvíle klidu i vzrušení

Podle projektu má být budova obestavěna strukturou podobnou lešení, která zajistí propojení jednotlivých výstavních sálů. Na těchto podpěrách by pak měly vzniknout také koleje pro horskou dráhu; ta povede v zákrutách kolem celé budovy. „Chtěli jsme na renovaci nahlédnout ze dvou hledisek. Na jednu stranu by měla nabídnout klidné místo pro rozjímání nad vystavenými kousky, na stranu druhou ale také vzrušující zážitky a dechberoucí panoramata,“ dodali architekti.

Elektrárna Battersea byla vybudována ve 30. letech 20. století na základě návrhu sira Gilese Gilberta Scotta a více než 50 let zajišťovala elektrickou energii pro Londýn. Její okolí se však postupně začalo vyvíjet a měnit v obytnou a nákupní zónu, v její blízkosti vzniklo i divadlo. Elektrárna tak byla postupně vyřazena z provozu; předchozí návrhy na její další využití zahrnovaly například proměnu v park nebo fotbalové hřiště.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Vyřazenou elektrárnu čeká proměna. V muzeum s horskou dráhou