Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Vypsaná Fixa všem v Lucerna Music Baru vyčistila mozky

Vojtěch Koval

Vojtěch Koval

11. 3. 2011

Pardubická kapela Vypsaná Fixa právě absolvuje své jarní turné. Třetí zastávkou této šňůry byl pražský Lucerna Music Bar, kde včera, ve čtvrtek 10. března, zahráli Márdi a spol. společně s populární polskou kapelou Hey.

Foto: Vypsaná Fixa

Vypsaná Fixa vyjíždí na jarní turné, Foto: Karel Slabý, redakce Topzine.cz

Rychlík z Pardubic s názvem Vypsaná Fixa opět vyráží na cestu po českých klubech, až do druhé poloviny června bude vystupovat po celé republice, dokud nedorazí do cílové stanice Lunapark. Takto, s využitím názvů a úryvků textů skladeb Vypsané Fixy, bych mohl napsat celý článek. To, kolik notoricky známých hitů tahle pardubická kapela za tu spoustu let svého působení vyprodukovala, si uvědomíte, až když nadšené publikum ve vyprodaném Lucerna Music Baru odzpívá všechny skladby, které kapela zahraje.

Ve čtvrtek 10. března vystoupila Vypsaná Fixa v pražském Lucerna Music Baru, což mělo mimo jiné za efekt frontu na šatnu, která se táhla až na tramvajovou zastávku. Dlouho jsem nebyl na žádném fixáckém koncertě, takže jsem se vážně těšil, až si zase Márdiho a spol. poslechnu naživo, a očividně jsem nebyl sám. Co mě ale překvapilo daleko víc, než počet návštěvníků, byla věková kategorie lidí, co dorazili. V publiku bylo velké množství lidí (nechci napsat dětí), kteří si pomalu nemohou pamatovat rok vydání první desky Fixy.

Antiba nezazněla

Společně s Vypsanou Fixou vystupovala v Lucerna Music Baru populární polská kapela Hey. České publikum si Hey může pamatovat z jejich vystoupení například na Rock For People, kde se ukázala ve velmi dobrém světle hlavně skladbou Antiba.

Od dob tohoto hitu se ale leccos změnilo. Hey se uchýlili spíše k melodickému popu, než říznějšímu pop-rocku, jako tomu bylo dřív, a s lehkým punkovým nádechem, který jejich skladby obohacoval, zmizela trochu i energie jejich vystoupení.

Foto: Hey

Polská kapela Hey působila hodně staticky, Foto: Karel Slabý, redakce Topzine.cz

Nechci říct, že by Hey nehráli kvalitní muziku, stále disponují skvělou zpěvačkou Katarzynou Nosowskou, která umí zpívat jak medově sladce, tak se do toho trochu opřít a zařvat. A ani ostatní členové kapely nezůstávají se svými výkony pozadu. Ovšem jejich tvorba nabrala mnohem mainstreamovější směr, což sebou přineslo i trochu monotónnosti. Koncert se nesl na vlně ne příliš energických skladeb, až na výjimky, které ovšem hodně rychle zapadly. Jakmile kapela rozjela nějakou svižnější skladbu, hned následující písnička opět postrádala potřebný náboj.

Z velké části na tom nese vinu právě zpěvačka Katarzyna Nosowska. Jejímu hlasovému projevu se sice dá vytknout jen máloco, ovšem jejímu výkonu chyběla jakákoliv jiskra energie. Stála na pódiu, oblečená v prapodivném kabátě, jako nesmělá školačka, která před třídou recituje básničku. Mezi písničkami se jen s holčičkovským pousmáním poděkovala a dál nic.

Na druhou stranu je třeba uznat, že přestože jsou Hey na hudební scéně už pěknou řádku let, daří se jim držet krok s moderními trendy populární hudby. Ne všechny ostřílené české kapely toto dokážou. Dalším drobným pozitivem byl fakt, že Katarzyna se při rozloučení s publikem (a teď mi promiňte to slovo) nesrala s nějakou angličtinou a mluvila pěkně po polski. Jsme přece všichni Slovani, ne?

Foto: Márdi

Márdi opět hecoval, co mohl, Foto: Karel Slabý, redakce Topzine.cz

Vypsaná Fixa se s tím taky vůbec nesrala – a tady mi to sprosté slovo ani nepromíjejte. Hned od začátku do toho tihle veteráni české rockové scény dupali jak o život, diváci sborově a ze všech sil zpívali a pod námi dítě v autě zvědavě si koukalo na zázrak. Poznali jste podle citace první skladbu koncertu? Věřím, že ano.

Tempo, s jakým Vypsaná Fixa rozjela koncert, bylo neuvěřitelné, jeden hit střídal druhý. Stereoid, Nina, Tančírna, Letní tlení, Kostel – Biohazard – Mcd. Je těžké vybrat písničky, které stojí za zmínku, když všechny na koncertě zahrané songy většina z vás bude znát nazpaměť. Ostatně na včerejším koncertě nezazněla snad ani jedna skladba, kterou by si publikum nezpívalo společně s Fixou.

Co se mi ale na včerejším koncertě líbilo nejvíc, je, že prostě jen nepřehrávají své největší hity. Lépe řečeno, nepřehrávají studiové nahrávky svých hitů. Koncertní verze jejich skladeb mají šťávu, Márdi a spol. se nebojí je různě obohacovat. Když to řeknu hodně zjednodušeně, ty písničky, které na albech působí pomaleji, klidněji, zahraje Vypsaná Fixa tak, aby nikterak nevybočili ze zbytku koncertu – to znamená naplno, s takovou energií, že i na Antidepresivní rybičku trsáte jak šílenci.

Foto: Vypsaná Fixa

V Lucerna Music Baru bylo plno i na pódiu, Foto: Karel Slabý, redakce Topzine.cz

Vypsaná Fixa se na koncertech řídí heslem „Nemá cenu brzdit!“ a předvedla to i včera v Lucerna Music Baru. Některé skladby, hlavně ty z alba Brutální všechno, zahráli tak rychle, že Márdi chvílemi nestíhal zpívat, ať už to byla Nina, nebo James.

Je vidět, že i přes spoustu let společného působení si pánové z Vypsané Fixy svá vystoupení užívají, a diváci s nimi. Krásné je to, že obě strany si užívají i dnes už takřka historické hity kapely. Když Márdi uvedl skladbu Hany Bany z úplně prvního CD Vypsané Fixy, celé publikum začalo jásat, vřískat, šílet a bůhvíco ještě. A to, jak už jsem jednou upozornil, někteří z fanoušků v kotli prožili rok vydání tohoto alba pomalu ještě v plenkách. Vypsaná Fixa zkrátka ještě nedopsala svůj příběh. A její poselství je jasné: bacha na heroin a neusnout ve vaně!

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Vypsaná Fixa všem v Lucerna Music Baru vyčistila mozky