Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Výprava za ptákem času: Nejlepší evropský komiks dorazil do Česka

Redakce

Redakce

31. 1. 2011

Když světu Akbar hrozí zkáza, vyšle čarodějnice Mara svou dceru Pelissu, aby našla chrabrého rytíře Bragona a s jeho pomocí, za vydatné spolupráce tajemného muže v masce, se pokusí o záchranu reality. V lasturovém vězení totiž sílí prastarý temný bůh Ramor a hrozí, že pokud se nepovede vyřknout celé zaklinadlo, které by ho udrželo v řetězech, svět jak ho známe, skončí. Proto ona výprava musí nalézt ptáka času, s jehož pomocí bude mít čarodějnice dostatečnou dobu na vyslovení zaklínadla.

Ilustrační foto Foto: Daniel Husek

Základní příběh francouzského komiksu Výprava za ptákem času tvoří klasický motiv fantasy – putování. Pelissa s podivným dlouhoocasým zvířetem pojmenovaným Kmotříček vyhledá Bragona, spolu jdou za ptákem času a cestou nabírají či ztrácejí společníky, bojují o své životy a odhalují pro čtenáře různá zákoutí Akbaru. To je však jenom kostra, kterou scenárista Serge Le Tendre obalil masem dějových zvratů, nadsázky, ale hlavně široce koncipovaného světa a množstvím dalších příběhů, které spíše tušíme, než čteme. Díky tomu je komiks neuvěřitelně komplexní, člověk za ním cítí život, ne jen jednorozměrné figurky a prostředí.

Kresba Régise Loisela, místy připomínající mistra Saudka, je typicky evropská. Tváře hrdinů a jejich postavy nejsou jako řezané z mramoru, ale mají normální rysy, třeba Bragonovi figuru rytíře poznamenal čas a dobré jídlo. Vůbec všichni jsou tak nějak uvěřitelně lidští nebo potvorští, volně řečeno ne příliš estetičtí. Tedy až na výrazné Pelissino poprsí. Žijí v podivném světě plném fantasy propriet, exotické fauny a flóry, ale také prastarých magických míst, která občas připomínají sci-fi kulisy. Člověk má pocit, že i nehmotné věci mají co vyprávět, mají svou bohatou minulost a vytvářejí hutnou atmosféru. I když je to možná škoda, jsou to jen kulisy a nejsou zneužívány na různé vysvětlovací odbočky, důraz je kladen na příběh.

Výprava za ptákem času

Výprava za ptákem času se skládá ze čtyř dílů. První, Ramorova lastura, představuje expozici. Dovíme se, o co jde, představí se ústřední postavy, jak kladné, tak záporné, zařve jedno podivné zvíře, dojde k první rvačce a hrdinové se s první magickou pomůckou vydávají na quest. Chrám zapomnění ukazuje víc ze světa Akbaru, zejména fascinující pouštní pevnost Džajsirů, která jako by vypadla z nějakého sci-fi komiksu. Hádky mezi Pelissou a Bragonem pokračují ve zvýšené intenzitě, což příběhu dodává šťávu. Třetí část Rig uvádí na scénu cosi z minulosti jednoho z hrdinů, ale nedojde na zpomalující flashbacky, nýbrž se to vše organicky proplete s dějem. A také se tady hodně bojuje. Závěrečná část Vejce temnot je pak laděná dost filozoficky, to jí ale neubírá na humoru, překvapivých zvratech a dramatičnosti, dojde na několik krvavých soubojů a úniků na poslední chvíli.

První série Výpravy za ptákem času vyšla kompletně v českém překladu jako jeden svazek. Pro sběratele také limitovaně v pevné vazbě, čímž nakladatelství Crew poprvé okusilo tento duální model. Brožované vydání je čtenářům dostupné za nižší sumu a v nezmenšené grafické kvalitě. Edice Mistrovská díla evropského komiksu nemohla začít lépe.

Původní název: La Quête de L´Oiseau du Temps
Český název: Výprava za ptákem času
Scénář: Serge Le Tendre
Kresba: Régis Loisel
Překlad: Richard Podaný
Počet stran: 224
Vydavatel: Nakladatelství CREW, 2010
Cena: brož 549, vázané 769 Kč

Hodnocení: ***** (100 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Výprava za ptákem času: Nejlepší evropský komiks dorazil do Česka