Menu
TOPZINE.cz
Z domova

Vyplatí se topení dřevěnými peletami? Jsou výhodnější než plyn a uhlí?

Nacházíme se na počátku zimy, která může a nemusí být krutá. Na silné mrazy bychom ovšem měli být víceméně připraveni, protože mohou udeřit doslova ze dne na den. Proto se vyplatí mít dostatečnou zásobu dřevěných pelet, jejichž obliba je vysoká. Jsou výhodnější než plyn nebo uhlí?

Na dřevěné pelety je třeba speciální kotel

Vzrůstající oblíbenost dřevěných pelet dokazují i stoupající prodeje speciálních kotlů, které jsou schopné toto palivo spalovat. Poté, co přišly takzvané kotlíkové dotace, si mnoho lidí předělalo svůj topný systém právě na dřevěné pelety. Mnozí skeptici sice předpovídali, že jich budeme mít nedostatek, ovšem ani tato prognóza se nevyplnila. Cena pelet se dlouhodobě drží na hodně příznivé hranici, neboť Česká republika patří k velmocím ve výrobě tohoto nového paliva.

Jak se dřevěné pelety vyrábějí?

Dřevěné pelety jsou relativně ekologickým topným palivem, protože jsou vyráběny z odpadu, který vzniká při dřevovýrobě. Naprosto ideální je použití čistých smrkových pilin, z nichž vznikají ty nejlepší dřevěné piliny. Jakákoliv příměs snižuje výhřevnost a účinnost. Dřevěný odpad se nejprve drtí, a následně je prostřednictvím působení vysokého tlaku slisován do tvaru pelet. Ty připomínají malé drobné válečky s relativně vysokou výhřevností, ovšem ta je ovlivněna kvalitou a vlhkostí použitého dřevěného odpadu. V průměru je výhřevnost pelet asi 16,5 MJ/kg, což není vůbec špatné.

Vyplatí se topení dřevěnými peletami?

Z hlediska výhřevnosti a účinnosti přenosu tepla z materiálu se dřevěné pelety určitě vyplatí. Oproti uhlí disponují mnohem vyšší výhřevností a zároveň tolik nezatěžují životní prostředí škodlivými spalinami. Obrovskou výhodou ovšem je, že pelety produkují teplo rovnoměrně a relativně pomalu. Co to znamená? U kotle na dřevo nebo na uhlí musíte pravidelně přikládat, zatímco u kotle na pelety tato starost odpadá.

Je totiž vybavený velkým zásobníkem, který stačí naplnit, a pak už si budete pouze užívat tepla domova. Samotná ekonomika vytápění je pak ovlivněna hlavně kvalitou pelet a kotle. Pokud ovšem investujete do kvalitního kotle a budete mu dopřávat to nejlepší palivo, rozhodně se tento způsob vytápění vyplatí.

Kde pelety skladovat?

Většina kupujících zvykne nakoupit pelety najednou po větších baleních. Obvykle jsou uloženy v 15kg pytlech, jichž je na jedné paletě až 70. Na jednom místě se tedy nachází přibližně 1 tuna dřevěných pelet. Jejich množství se ovšem odvíjí od velikosti nemovitosti, kterou chcete tímto způsobem vytápět a také na délce zimy. Ale kde tolik pytlů skladovat? Pro tento účel raději nevyužívejte zahradní úložný box, protože ten se lépe hodí k uložení polštářů nebo drobností.

Pytle s peletami klidně položte pouze pod přístřešek nebo pod plachtu. Díky pevnému igelitovému obalu se k palivu nedostane voda, což je naprosto zásadní. Vzdušná vlhkost zde nehraje žádnou roli a peletám nevadí ani přímé slunce. Na něm sice změní svou barvu, ale rozhodně nezmění své vlastnosti.

Kdy pelety kupovat?

Pokud jste si dosud nekoupili dostatečné množství dřevěných pelet, měli byste tak určitě učinit. Nejlevnější pelety sice seženete na jaře a v létě, kdy různé společnosti nabízejí výhodné slevové akce, ale ani na začátku topné sezóny nejsou ceny nijak vysoké. Za tunu kvalitního paliva zaplatíte přibližně 5 tisíc korun, avšak na trhu byste našli i méně kvalitní pelety za poloviční cenu.

Dřevěné pelety se rozhodně vyplatí při velké vytápěné ploše a hrozbě energetických ztrát. Právě tehdy se naplno projeví jejich pozitiva.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Vyplatí se topení dřevěnými peletami? Jsou výhodnější než plyn a uhlí?